Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Haberler Arama - ve SEO - Neden Önemlidir?

Arama – ve SEO – Neden Önemlidir?

Bill Gates, 2009 yılında özel bir yemekte bir konuşma yaptı ve ünlü olarak “aramanın geleceği fiillerdir” dedi.

Gates, insanların arama kutularına yazdıkları kelimelerden bahsetmiyordu, bunun yerine insanların neden arama yaptıklarından bahsediyordu .

Aramanın neden önemli olduğunu anlamadan önce, bir adım geriye gidip insanların neden arama yaptığını anlamamız gerekiyor.

İnsanlar Neden Arıyor?

İlk günlerde, insanlar yazdıkları kelimeleri içeren belgelerin bir listesini bulmak için arama yaptılar. Artık durum böyle değil.

Günümüzün arayışçıları sorunları çözmek, görevleri tamamlamak ve bir şeyler “yapmak” için arama yapıyorlar. Uçak bileti ayırtmak, bir şeyler satın almak, en son Taylor Swift şarkı sözlerini öğrenmek veya kedi fotoğraflarına göz atmak için arama yapıyor olabilirler – ancak bunların hepsi eylemlerdir. Veya Gates’in dediği gibi fiiller.

Bir kullanıcı bir arama başlattığında, gerçekten bir yolculuğa çıkar. Pazarlamacılar, “tüketici yolculuğu” denen bir şey hakkında konuşmayı severler. Bu, bir kullanıcının görevinin başlangıcından tamamlanmasına kadar olan yoluna atıfta bulunmanın süslü bir yoludur ve bu yolculukların çoğu bir aramayla başlar.

Tüketici yolculuğu, son on yılda aramalarda giderek daha büyük bir rol oynuyor. Başlangıçta kullanıcıların farkındalıktan satın alma aşamasına geçtiği bir huni olarak tasvir edilen bu eski tüketici yolculuğu, modası geçmiş hale geldi (yine de bu modeli açıklama amacıyla ve kişisel araştırmayı kolaylaştırmak için kullanıyoruz).

Arama ve Tüketici Yolculuğunun Evrimi

Modern tüketici yolculuğu artık bir huniyi temsil etmiyor, daha çok çılgın bir pipet gibi görünüyor – çeşitli kıvrımlar ve dönüşler, kullanıcıların bugün etkileşimde bulunduğu çeşitli kanalları, ortamları ve cihazları temsil ediyor.

Bu yeni modele uyması için, aramanın sayfadaki basit kelimelerden, yolculuğun her aşamasında kullanıcının niyetini anlamaya doğru evrilmesi gerekiyordu. Arama artık sadece anahtar kelimelerden ibaret değil, görevlerini yerine getirmelerine yardımcı olmak için yolculuklarında doğru kullanıcıya doğru zamanda doğru içeriği sağlamaya dönüştü.

İlgili Gönderi  Seo Tarihi
İlgili Gönderi  SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Kullanıcılar için her şey fiillerle ilgili. Arama pazarlamacıları için her şey, kullanıcıya yolculuklarında yardımcı olmak (ve ideal olarak, onları yol boyunca biraz etkilemek) ile ilgilidir.

Çılgın pipet modeline bağlı kalınarak, günümüzün tüketici yolculuğu artık tek bir cihazda gerçekleşmiyor. Kullanıcılar mobil cihazlarında bir arama başlatabilir, tabletlerinde veya iş dizüstü bilgisayarlarında araştırmaya devam edebilir ve nihayetinde evde masaüstü bilgisayarlarından alışveriş yapabilir.

Arama yalnızca bilgisayarlar veya telefonlarla sınırlı değildir. Kullanıcılar artık saatler, akıllı gözlükler, bluetooth hoparlör asistanları ve hatta mutfak aletleri dahil olmak üzere çeşitli cihazlardan arama yapabilirler. Günümüz dünyasında, buzdolabımın bile kendi Twitter hesabı var ve arama pazarlamacılarının çeşitli cihazların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunun farkında olmaları ve bir kullanıcının arama deneyiminde rol oynamaları gerekiyor.

Bunun her zaman böyle olup olmadığı konusunda sağlıklı bir tartışma var, ancak günümüzün her zaman hiper bağlantılı dünyasında SEO, “gerçek pazarlama” olarak adlandıracağımız şeye dönüştü.

Hack’ler, hileler ve algoritmaları tersine çevirmeye çalışma günleri geride kaldı.

Bugünün SEO’su şunlara odaklanmaktadır:

 • Personaları anlamak.
 • Veriye dayalı içgörüler.
 • İçerik stratejisi.
 • Teknik problem çözme.

Herhangi Bir Pazarlama Stratejisinin veya Kampanyasının 3 Ana İlkesi

Arama, bu alanların üçüne de dokunur:

 1. Çekmek.
 2. Tut.
 3. Dönüştürmek.

Ancak arama, ağırlıklı olarak ilk aşamaya odaklanır: Çekicilik.

“Eğer inşa edersen gelecekler” beyzbol sahaları için geçerli olabilir, ancak web sitelerinde çalışmıyor.

Harika bir ürüne sahip olmak artık yeterli değil. Birden çok kanal ve satış noktası aracılığıyla müşterileri aktif olarak çekmelisiniz.

Bu nedenle, müşterilerin veya tasarım ajanslarının aksine iddialarına rağmen, her web sayfası aslında bir SEO sayfasıdır.

Bir web sayfası, ziyaretçi çekme dahil edilirse ziyaretçilerin ilgisini çekme veya dönüştürerek, bu sayfaya ilişkin önemli bir SEO bileşeni olmalıdır.

İlgili Gönderi  Seo Tarihi

SEO Neden Önemlidir?

Tamam, kullanıcılar, yolculuk, arama, fiiller – anladım. Kullanıcılar önemlidir ve çoğu bir aramayla başlar, bu nedenle arama önemlidir.

İlgili Gönderi  SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Peki SEO neden önemlidir? SEO sadece geliştirici bir şey değil mi? Bunun için bir eklenti olduğunu duydum. Google ve Bing web sitemi çözemez mi?

Bu hikayeye bir Gates alıntısıyla başladık, ancak felsefeyi kalbe alan Microsoft’tan çok Google’dı.

Hummingbird, Panda, Penguin , RankBrain , Mobilegeddon , Possum, Pigeon, varlıklar ve AMP gibi şeylerin tümü , Google’ın arama algoritmasını kelimelerden eyleme geçecek şekilde uyarlama ve kullanıcıların odaklanabilecekleri her türlü görevi yerine getirmelerine yardımcı olma girişimleri olmuştur. – ama anlaşılması o kadar basit değil.

SEO, meta veri günlerinden bu yana uzun bir yol kat etti. Elbette, geliştirme ekibi veya bir eklenti tarafından “kapsanması gereken” birçok en iyi uygulama var (veya bir çerçeveye yerleştirilmiş * öksürük öksürük * açısal, tepki verin, size bakıyorum çocuklar) – ama çoğu zaman bunlar değil ‘ t.

Günümüzün web siteleri, bir web sitesinden daha fazla uygulama niteliğindedir ve uygulamalar, arama motorlarıyla her zaman iyi oynamayan (tekrar merhaba, açısal ve tepki ver) birçok süslü özellikle birlikte gelir.

Bugün İyi SEO

İyi bir SEO yalnızca içeriğe odaklanmakla kalmaz, aynı zamanda yardımcı olur:

 • Aynı sayfanın birden çok sürümünde gezinin.
 • İçeriği arama motorları için görünmez hale getiren teknik sorunları çözün.
 • Uygun sunucu ayarlarıyla.
 • Sosyal medya, içerik, kreatif, kullanıcı deneyimi, ücretli arama veya analitik ile entegre edin.
 • Sitenizi hızlandırmanın yollarını bulun.

İyi bir SEO profesyoneli sadece arayıcıyı değil aynı zamanda rekabet ortamını da anlar. Yalnızca kullanıcının görevini anlamak yeterli değildir, arama pazarlamacılarının piyasadaki diğer seçeneklerin neler olduğunu ve kullanıcının görevi için daha iyi bir çözüm sağlamak için boşluğu nasıl doldurabileceklerini anlamaları gerekir.

İlgili Gönderi  SEO Sözlüğü: Bilmeniz Gereken 200+ Terim ve Tanım

Sayfalardaki anahtar kelimelerden tam hizmet pazarlamaya kadar uzun bir yol kat ettik. SEO uzmanları, geliştirme, bilgi mimarisi, kullanıcı deneyimi, içerik stratejisi, pazarlama, sosyal ve ücretli medya ekipleri arasında bağlantı kurmaya yardımcı olurken birden fazla şapka takarlar. Bu, arama motorları ve kullanıcılar için işe yarayan bir şey yaratma girişiminde bulunan bir verme ve alma oyunu .

İlgili Gönderi  SEO Sözlüğü: Bilmeniz Gereken 200+ Terim ve Tanım

Bir sitenin yeniden tasarımı veya yeni bir CMS sistemi gibi basit görünen şeyler hakkında, bir sitenin trafiğinin düşmesine veya kaybolmasına neden olan işletmelerin karışmasına neden olan pek çok uyarıcı öykü vardır. İşin basit gerçeği, bugünlerde çoğu web sitesi değişikliği SEO’yu etkiliyor – ve yalnızca SEO’yu önden ve proje boyunca dahil ederek bir işletme olumlu sonuçlar almayı umabilir.

Peki Arama Neden Önemlidir?

Kullanıcılar önemli olduğu için arama önemlidir.

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, SEO’lar sürekli olarak yeni arama yöntemleri, aranacak yeni cihazlar ve yeni arama türleri (sesli arama veya fırınım tarafından yapılan aramalar gibi) ile ilgileneceklerdir, ancak sabit kalacak tek şey, insanların neden arama. Fiiller uzaklaşmıyor.

Bir gün yapay zeka tarafından istila edilmiş olabilir veya bilincimizi tekilliğe yükleyebiliriz – ama o zamana kadar hala sorunları çözmemiz ve görevleri tamamlamamız gerekecek – ve buna her zaman bir tür araştırma dahil olacaktır.