Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Haberler Dünyanın En Popüler 7 Arama Motorlarıyla Tanışın

Dünyanın En Popüler 7 Arama Motorlarıyla Tanışın

Google / organik” veya “google / cpc  trafiğimizi incelerken analizlerimizde bir artış yaratmak için her gün savaşırken , kaçırılan birçok fırsat olabilir.

Bazen perdelerimizi çıkarmak ve çevremizdeki sayısız diğer fırsata bakmak, daha az işle trafikte ve / veya dönüşümlerde daha büyük iyileştirmeler yaratabilir.

İşte en iyi arama motorlarından yedisine bir göz atın (doğru, birden fazla var), her birinin giriş ve çıkışlarının kısa bir keşfi ve bunları nasıl pazarlayıp onlardan para kazanılacağına dair en iyi makalelerin bazılarına bağlantılar.

1. Google

İle arama pazar payı 75’inden yüzde , tek güçlükle Google’a okuyucuları tanıtmak gerekiyor. Ancak, açıkça herhangi bir arama motoru listesine başlaması gerekiyor.

1996 yılında Sergey Brin ve Larry Page tarafından bir araştırma projesi olarak yaratılan ekip , motorlarını 1999’da Excite’a 750.000 $ karşılığında satmayı teklif ettiler . Teklif reddedildi ve Google da “kötü iş aramaları” listemin başına girdi. Google’ın ana şirketi Alphabet şu anda yaklaşık 650 milyar dolar değerinde .

Google, kendi arama sonuçlarını güçlendirmenin yanı sıra, eski favori Ask.com da dahil olmak üzere çok çeşitli diğer motorlar için arama sonuçları sağlar.

Artılar ve eksiler

Google’da sıralamanın en büyük etkisi, açıkça muazzam potansiyel trafiktir. Olumsuz yanı, diğer herkesin bu trafiği istemesidir, bu da organik aramayı en rekabetçi ve ücretli aramayı diğer sitelere göre genellikle daha pahalı hale getirir.

Dahası, pek çok kişi Google’ın, arama yapanları tıklamaktan web sitelerine gitmekten uzaklaştırdığını ve öne çıkan snippet’ler, ilk sayfadaki organik sonuç sayısının azalması, ücretli arama sonuçlarında artış vb. Yoluyla ihtiyaçlarını ve amaçlarını doğrudan Google web sitesinde yerine getirmeye yönelttiğini savunuyor. daha az potansiyel ödülle rekabet daha maliyetli.

2. YouTube

YouTube, 2005 yılında PayPal gazileri tarafından kuruldu ve bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra Google’dan başkası tarafından satın alındı ​​ve bu listedeki en iyi iki arama motoru üzerinde kontrol sahibi oldu.

YouTube, ayda 1,5 milyardan fazla oturum açmış kullanıcı alıyor ve kullanıcılara her gün 1 milyar saatten fazla video besliyor (bu doğru… milyar).

Yüklenen ilk videoyu merak ediyorsanız (41 milyondan fazla izlenme sayısına sahip) bu , hayvanat bahçesindeki kurucu ortak Jawed Karim’in 19 saniyelik klibi . “Video Killed The Radio Star” ı oynayan MTV tam olarak değil , ama işi bitirdi.

Artılar ve eksiler

Google’da olduğu gibi, bu kadar büyük trafiğin cazibesini görmek kolaydır, ancak bu aynı zamanda pazarlamacılar için de tuzaktır.

YouTube’u trafik için bir araç olarak kullanmak, başarılı olursa etkisi küçümsenemez. Bununla birlikte, YouTube’a her dakika 300 saatten fazla video yüklendiğini düşünürsek, öne çıkmak zor olabilir.

Google AdWords sistemi altındaki ücretli fırsatlarla, bu cephede rekabet etmek de pahalı olabilir.

İlgili Gönderi  Arama - ve SEO - Neden Önemlidir?
İlgili Gönderi  Seo Tarihi

Bununla birlikte, GoPro veya Blendtec gibi harika kampanyalarla YouTube’daki hedef demografinizin dikkatini  çekebilirseniz , ucuza inanılmaz bir şekilde görünebilirsiniz.

3. Amazon

Amazon, 1995 yılında piyasaya sürüldü ve bu nedenle, çevrimiçi mal satan ilk büyük şirketlerden biri olarak kabul edildi. Çevrimiçi kitap satmaya başladılar ancak hızla genişlediler. 1999’da kurucu Jeff Bezos, çevrimiçi alışverişi popüler ve erişilebilir kılmak için Time’s People of The Year ödülünü kazandı .

Amazon o kadar başarılı ki, geçen yıl tüm çevrimiçi alışveriş aramalarının yarısından fazlası Google’da değil , Amazon’da başladı . Bunu, taze yiyeceklere erişim sağlayan Whole Foods’u satın almalarıyla birleştirin ve bu sayının artmaya devam edeceğinden emin olabilirsiniz.

Organik avokadosu ile bir Bluetooth adaptörü isteyen var mı?

Artılar ve eksiler

Olumlu yönler, Google’da olduğu gibi, açık – ölçeklidir. Mavi aletler satıyorsanız ve insanların onları aradığı yerde olmak istiyorsanız, o zaman Amazon’da olmak istersiniz.

Aslında, bazıları, bir ton harika ve faydalı içeriğe sahip olmanın Google’da sıralamaya yardımcı olabileceğine ve tüm bu insanların mavi widget’ların ne olduğunu ve hangisine ihtiyaç duyduklarını anlamaya çalışmasına yardımcı olabileceği rakamlarına dayanarak tartışabilir,  ancak siz açık değilseniz Amazon, gerçekten dönüşmek istediklerinde oldukları yerde olmayacaksın.

Olumsuz yanı, rekabetin şiddetli olması, fiyatlandırma ve diğer ayrıntıların rakip ürünlerle karşılaştırılmasının kolay olması ve orada satış maliyetinin zaman zaman oldukça maliyetli olabilmesidir.

Satışlar ve incelemeler sıralamalar için önemli olduğundan, benzersiz bir ürününüz yoksa erken giriş yapmak zor olabilir. Aynı nedenle, iyi ürünlere ve itibara sahip köklü şirketler yerleştirmelerini iyi tutabilirler.

Ürün tanıtımı için TBM seçenekleri de vardır. Pahalı olabilir, ancak arayıcıyı satın alma döngüsünün sonunda da elde ediyorsunuz, peki hangi motor değildir?

Şu anda Alexa’nın aramaları ve satışları nasıl etkileyeceğini söylemek için henüz çok erken ama bu izlenecek bir alan. Kendinizi Amazon’un kazandığı (veya en azından kişisel asistan yarışında başarılı olduğu) olası senaryoya hazırlamak için aşağıdaki üçüncü makale bunu daha ayrıntılı olarak tartışıyor.

4. Facebook

2006’da Facebook (bildiğimiz gibi) doğdu. 2004 yılından o zamana kadar sadece öğrenciler tarafından erişilebilir hale getirildi ve 2006 yılında dünyaya açıldı.

Arama motorları düşünüldüğünde bu doğal bir yol değil, ancak geçen yıl günde 2 milyar aramayı aşarak Bing’in önüne geçti.

Ayda 1,5 milyardan fazla  ziyaretçiye sahip olan Facebook, işletmelere ve reklamcılara inanılmaz pazar erişimi sağlar ve insanların çalışmadıklarında bulundukları yerde olma eğilimindedir (mevcut şirket açıkça hariçtir), yani takip etmek için daha iyi bir durumda olabilirler burnunu sokar ve eğer ilgi çekiyorsa teklifiniz tarafından izlenir.

Artılar ve eksiler

Muhtemelen bu hikayenin nasıl oynandığı oldukça açık hale geliyor, en büyük “profesyonel” kullanıcı tabanı ama neredeyse tüm platformlarda olduğu gibi. Bu kullanıcı tabanıyla birlikte en büyük “ek” gelir – fiyat.

İlgili Gönderi  İnsanlar Nasıl Arama Yapar: Kullanıcı Amacını Anlama
İlgili Gönderi  Arama - ve SEO - Neden Önemlidir?

Hedef demografinize bağlı olarak, fiyat tıklama başına birçok dolara kadar çıkabilir ve bu da onu Google AdWords’ten daha ucuz, ancak yine de pahalıdır. Bazıları trafiğin hedeflendiği gibi olmadığını iddia edebilir.

Burada başka bir yanlısı ve dezavantaj var: AdWords arama sistemi üzerinden trafik, (en azından Google’da) doğal bir alaka düzeyi ödünç veren arama sorguları etrafında dönerken, birçok Facebook reklamı iş unvanları, konumlar, ilgi alanları ve diğer demografik veriler etrafında dönüyor. Alaka düzeyini biraz kaybetme eğilimindesiniz, ancak bu , sizi aramadıklarında insanların önüne çıkmak için harika bir araçtır.

Yeni bir ürün mü piyasaya sürmek istiyorsunuz? Yeni e-kitabınızı “seo e-kitap” aramayan bir grup SEO uzmanının önüne mi alın? Facebook bu alanda çok fazla esneklik sağlıyor.

Organik erişimi son birkaç yılda çarpıcı bir şekilde düşme eğilimindeyken, Facebook aynı zamanda sağlam bir ücretsiz trafik kaynağı olabilir. Bu, marka sadakatine sahip olmanızı ve tutarlı bir şekilde iyi içerik üretmenizi gerektirir, çünkü tutarlı etkileşim organik olarak sıralamanın anahtarıdır.

5. Microsoft Bing

ing, 2009’da Microsoft’un Google’a cevabı olarak MSN Arama’nın yerini aldı. Arama pazar payının sadece yüzde 8,4’ünü başlatarak hızla yüzde 10’u geçti ve o yıl Yahoo aramasını desteklemek için yapılan bir anlaşmada  yüzde 28,1’e yükseldi . 2016 yılında, arama sonuçlarını sağladıkları sitelere AOL eklediler .

Bu eklemeler onları gerçek bir rakip haline getirdi ve Microsoft’tan alınan en son veriler şu anda ABD aramalarının yüzde 33’ünü güçlendirdiklerini gösteriyor .

Bing, Google’a yetişme çabalarında son zamanlarda reklam alanında pek çok oyun oynadı ve Bing Ads’e AdWords içe aktarma işlevlerini iyileştirmekten anahtar kelime eşleme değişikliklerine kadar çeşitli özellikler ekleyerek iyileştirmeyi raporlamak için sistemleri standartlara uygundur ve AdWords’ü zaten tanıyan yöneticilerin sistemlerinde çalışmasına yardımcı olur.

Ekim 2020’de Bing, resmi olarak Microsoft Bing olarak yeniden markalandı .

Artılar ve eksiler

Microsoft Bing, Google’ın sahip olduğu pazar payına sahip olmasa da, ABD ve İngiltere dahil birçok pazarda saygın bir konumdadır.

Organik olarak algoritmaları Google’ınki kadar karmaşık değildir, bu da onların anlaşılmasını, tahmin edilmesini ve optimize edilmesini kolaylaştırır. Bu belirsiz bir durum olmasa da, önümüzdeki birkaç yıl için doğru olması muhtemel.

Düşük trafik nedeniyle, ilk 10 pozisyon için yarışan ve yapanlara iyi yatırım getirisi sağlayan algoritmaları inceleyen daha az SEO uzmanı var.

Reklam tarafında, çalışmak için daha az karmaşık sistemler var, ancak Bing açıkça hızla yetişiyor. Mevcut AdWords kampanyalarının düşük hacmi ve kurulum kolaylığı nedeniyle, daha düşük trafik, daha düşük TBM ile kolayca telafi edilebilir.

Not: Bu, yalnızca AdWords kampanyalarınızı Bing’e kopyalayıp onunla yapılması anlamına gelmez. Her motor, TBM’si ve demografisi için ayrı ayrı yönetilmelidir (farklı dönüşüm oranları vb. İle sonuçlanır). Ancak, kampanyaları kopyalamak kurulum sürecini büyük ölçüde hızlandırabilir.

İlgili Gönderi  Seo Tarihi
İlgili Gönderi  SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi

6. Baidu

Baidu, 2000 yılında kuruldu ve Google’ın yüzde 0,61 ve Bing’in yüzde 0,37 ile geldiği yüzde 82’nin üzerinde pazar payıyla Çin’de en yaygın arama motoru.

Yapay zekaya büyük yatırımlar yapıyorlar  ve diğerlerinin hangi şirketlerin (NVIDIA gibi) parasal ve rekabet avantajlarına sahip olacağına karar verme konusunda takip etmesi veya en azından mücadele etmesi gereken yapıyı belirliyorlar .

Baidu, Çin dışında çok az etkiye sahip. Baidu, ülke içinde günde 3,3 milyar aramaya güç veriyor.

Artılar ve eksiler

Baidu’nun dezavantajı, yalnızca bir pazara erişim sağlamasıdır. Bunun iyi yanı, erişim sağladığı pazarın çok büyük olmasıdır.

Bununla birlikte, Çin pazarına erişmenin başka bir pazara erişmek gibi olmadığını anlamak çok önemlidir (uluslararası SEO’nun laneti budur). Görseller, sözler ve gelenekler tamamen farklıdır ve Google Çeviri herhangi bir müşteriyi kazanmanıza yardımcı olmayacaktır.

Çin pazarına Baidu aracılığıyla erişmek için, dili konuşan ve kültüre pazarlamayı anlayan personelden birine ihtiyacınız var (sadece “ekibimde lisede iki yıl Çince almış biri” değil).

Genel olarak, organik algoritmalar Google’ınkinden daha basittir ve ücretli sistemleri, kurulumdan sonra daha kolay olabilir, ancak Çin dışında ikamet ediyorsanız bu kurulum daha zordur.

7. Yandex

Yandex’in kökleri, iki Rus geliştirici tarafından 1990 yılında Arkadia şirketi altında patentlerin sınıflandırılmasına yardımcı olmak için başlatılan bir projeye dayanıyor.

Yandex terimi, 1993 yılında ” Y et A nother i NDEX er” anlamına gelmek üzere benimsenmiştir . Yandex.ru alan adı 1997’de açıldı.

2011’de, 1.3 milyar dolarlık halka arzla New York Borsası’nda halka açıldılar ve onu o sırada (Google’ın hemen ardından) ikinci en büyük hale getirdi. Yandex şu anda Rusya’daki tüm aramaların yarısından fazlasını sağlıyor.

Artılar ve eksiler

Daha küçük motorların çoğunda olduğu gibi (en azından Google ile karşılaştırıldığında), Yandex’de daha az trafik var ancak rekabet hem organik hem de ücretli olarak daha düşük. Yandex tarafından kullanılan algoritmalar Google’ınkinden daha az karmaşıktır ve bu nedenle değerlendirilmesi ve optimize edilmesi daha kolaydır.

Şimdi kötü haber: Yandex’in algoritmaları Google’dan daha az karmaşık olsa da, coğrafi konum üzerinde daha yüksek ağırlık dahil olmak üzere yabancılar için işleri zorlaştıran unsurlara sahipler.

Ücretli sistem bu bakımdan açıkça daha esnektir ve Google, Facebook ve Bing ile karşılaştırıldığında tıklama başına daha ucuz olma eğilimindedir. Örneğin, “kumarhane” için 1 numara, ABD’de tıklama başına 55 ABD dolarının üzerinde ve Yandex’de yalnızca 0,80 ABD dolarına mal olacaktır. Elbette bu İngilizce bir kelime ama Rusça “казино” bile sadece 1.02 $.