Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Haberler İnsanlar Nasıl Arama Yapar: Kullanıcı Amacını Anlama

İnsanlar Nasıl Arama Yapar: Kullanıcı Amacını Anlama

Google’ın önceki günlerinde arama motoru, periyodik yenilemeler (Google Dance olarak bilinir) yoluyla sıralama oluşturmak için büyük ölçüde metin verilerine ve geri bağlantılara güveniyordu.

O günlerden bu yana, Google arama, bir kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayan içeriği ve sonuçları tanıtmak için tasarlanmış çok sayıda algoritmaya sahip gelişmiş bir ürün haline geldi.

Bir dereceye kadar, birçok SEO bir sayı oyunudur. Odaklanıyoruz:

  • Sıralamalar.
  • Arama hacimleri.
  • Organik trafik seviyeleri.
  • Yerinde dönüşümler.

Bunun nedeni, bu ölçümlerin genellikle SEO uzmanları olarak değerlendirdiğimiz şey olmasıdır . Müşteriler daha üst sıralarda yer almak ve organik trafiklerinin arttığını görmek isterler ve ilişkilendirme yoluyla potansiyel müşteriler ve satışlar da artacaktır.

Hedef anahtar kelimeleri seçtiğimizde, en yüksek arama hacmine sahip olanların peşinden gitme eğilimi ve çekiciliği vardır, ancak anahtar kelimenin arama hacminden çok daha önemli olan, arkasındaki amaçtır.

Bu, içerik üretilirken genellikle göz ardı edilen denklemin önemli bir parçasıdır, belirli bir terim için sıralama yapmak istemeniz harikadır, ancak içeriğin yalnızca alakalı olması değil, aynı zamanda kullanıcının amacını da karşılaması gerekir.

Bu makale sadece arama amacının farklı kategorilerini değil, aynı zamanda amacın ürettiğimiz içerikle nasıl ilişkili olduğunu ve arama motorlarının niyetle nasıl başa çıktığını açıklayacaktır.

Niyetin Arkasındaki Bilim

2006 yılında, Hong Kong Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma , ilköğretim düzeyinde, arama amacının iki arama hedefine bölünebileceğini buldu. Bir kullanıcının özellikle kullandıkları anahtar kelimelerle ilgili bilgi bulmaya çalıştığı veya bir konu hakkında daha genel bilgiler aradığı.

Daha fazla genelleme yapılabilir ve niyetler, araştırmacının ne kadar spesifik olduğu ve araştırmacının ne kadar kapsamlı olduğu şeklinde bölünebilir.

Belirli kullanıcıların dar bir arama amacı vardır ve bundan sapmazlar, oysa kapsamlı bir kullanıcı belirli bir konu veya konular etrafında daha geniş bir kapsama sahip olabilir.

Arama motorları da hem arama amacını anlamada adımlar atıyor, Google’ın Hummingbird’ü ve Yandex’in Korolyov’u bunlardan sadece iki örnek.

Google ve Arama Amacı

Bir sorgunun ardındaki amacı anlamak için pek çok çalışma yapılmıştır; ve bu, Google’ın görüntülediği sonuç türleri tarafından yansıtılır.

Google’dan Paul Haahr, 2016’da Google’ın bir sıralama mühendisinin bakış açısından sonuçları nasıl döndürdüğüne bakan harika bir sunum yaptı . Aynı “yüksek oranda karşılanan” ölçek Google Arama Kalitesi Derecelendirme Yönergelerinde bulunabilir .

Sunumda Haahr, bir kullanıcının belirli bir mağazayı (örn. Walmart) araması durumunda markanın Arkansas’taki merkez ofisini değil, en yakın Walmart mağazasını nasıl aradıklarına dair temel teorileri açıklıyor.

Arama Kalitesi Derecelendirme Yönergeleri bunu yansıtır. Yönergelerin 3. Bölümünde “Karşılanan Derecelendirme Yönergeleri” ve bunların içerik için nasıl kullanılacağı anlatılmaktadır.

Ölçek, Tam Karşılaşır (FullyM) ile Karşılaşamaz (FailsM) arasında değişir ve içeriğin porno, yabancı dil, yüklenmiyor veya üzücü / saldırgan olup olmadığına dair işaretler vardır.

Değerlendiriciler yalnızca web sonuçlarında görüntüledikleri web sitelerini değil, aynı zamanda özel içerik sonuç bloklarını (SCRB), yani Zengin Parçacıkları ve “10 mavi bağlantıya” ek olarak görünen diğer arama özelliklerini de eleştirirler.

Bu kılavuzun daha ilginç bölümlerinden biri 13.2.2’dir, şu başlıktır: Sonuçları Tam Olarak Karşılayamayan Sorgu Örnekleri.

Bu bölümde Google, “Açık bir kullanıcı niyeti veya baskın yorumlama olmaksızın belirsiz sorguların” Tam Karşılaşıyor derecelendirmesine ulaşamayacağını ayrıntılarıyla anlatıyor.

İlgili Gönderi  SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?
İlgili Gönderi  Seo Tarihi

Verilen örnek, Amerikan Diyabet Derneği, Amerikan Dişhekimleri Birliği veya 1980’de tasarlanmış bir programlama dili olabilen [ADA] sorgusudur. İnternetin veya sorgunun baskın bir yorumu olmadığından, kesin bir cevap verilemez.

Birden Çok Anlam İçeren Sorgular

Dilin çeşitliliği nedeniyle, birçok sorgunun birden fazla anlamı vardır – örneğin, [Apple] bir tüketici elektrikli ürünler markası veya bir meyve olabilir.

Google, sorguyu yorumlamasına göre sınıflandırarak bu sorunu ele alır. Terimi yorumlanması sonra niyet tanımlamak için kullanılabilir. Sorgu yorumları aşağıdaki üç alanda sınıflandırılır:

Baskın Yorumlar

Baskın yorum, çoğu kullanıcının belirli bir sorguyu aradıklarında kastettiği şeydir. Google arama değerlendiricilerine, daha fazla çevrimiçi araştırmadan sonra, baskın yorumun net olması gerektiği açıkça söylenir.

Ortak Yorumlar

Herhangi bir sorgunun birden çok ortak yorumu olabilir. Google tarafından yönergelerinde verilen örnek [cıva] ‘dır – bu, gezegen veya element anlamına gelebilir.

Bu durumda, Google, bir kullanıcının arama amacını Tam Olarak Karşılayan bir sonuç sağlayamaz, bunun yerine hem yorumlama hem de amaç açısından (tüm temelleri kapsayacak şekilde) değişen sonuçlar üretir.

Küçük Yorumlar

Pek çok sorgu aynı zamanda daha az yaygın yorumlara sahip olacaktır ve bunlar genellikle yerel ayara bağlı olabilir.

Yap – Bil – Git

Yap, Bil, Git, arama sorgularının üç kategoriye ayrılabildiği bir kavramdır: Yap, Bil ve Git. Bu sınıflandırmalar daha sonra bir dereceye kadar Google’ın kullanıcılarına sunduğu sonuçların türünü belirler.

Yap (İşlem Sorguları)

Bir kullanıcı bir “yap” sorgusu yaptığında, belirli bir ürünü satın almak veya bir hizmet için rezervasyon yapmak gibi belirli bir eylemi gerçekleştirmeye çalışır. Bunlar, örneğin bir kullanıcının belirli bir markayı veya ürünü aradığı e-ticaret web siteleri için önemlidir.

Cihaz işlemi sorguları da bir uygulama sorgusu biçimidir ve akıllı telefonlarımız ve diğer teknolojilerimizle nasıl etkileşim kurduğumuz göz önüne alındığında giderek daha önemli hale gelmektedir.

On yıl önce Apple, avuç içi cihazlarımızla ilişkimizi değiştiren ilk iPhone’u piyasaya sürdü.

Akıllı telefon bir telefondan daha fazlasını ifade ediyordu, bizim şartlarımıza göre internete erişimimizi açtı. Açıkçası, iPhone’dan önce 1g, 2g ve WAP vardı – ancak 2003 civarında ortaya çıkan ve davranışlarımızı değiştiren widget ve uygulamaların doğuşu gerçekten 3g idi.

Cihaz İşlemi Sorguları ve Mobil Arama

Mobil arama, 2015 yılının Mayıs ayında dünya genelinde sektörlerin büyük çoğunluğunda masaüstü aramayı geride bıraktı . Aslında, son zamanlarda yapılan bir araştırma , trafiğin yüzde 57’sinin mobil ve tablet cihazlardan geldiğini gösteriyor .

Google da zamanla hareket etti – iki mobil uyumlu güncelleme ve yaklaşan mobil öncelikli dizin bunun açık göstergeleriydi.

Artan internet erişilebilirliği aynı zamanda gerçek zamanlı olaylara göre daha sık aramalar yapabileceğimiz anlamına gelir.

Sonuç olarak, Google şu anda günlük olarak işlediği sorguların yüzde 15’inin yeni olduğunu ve daha önce hiç görülmediğini tahmin ediyor. Bu, kısmen dünyanın sahip olduğu yeni erişilebilirlik ve küresel olarak görülen artan akıllı telefon ve internet penetrasyon oranlarından kaynaklanıyor.

İlgili Gönderi  60+ Akıllara durgunluk veren Arama Motoru Optimizasyon İstatistikleri
İlgili Gönderi  SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi

ComScore’a göre, mobil yalnızca arama yapma şeklimizde değil, aynı zamanda çevrimiçi alanla nasıl etkileşimde bulunduğumuzda da giderek artan bir zemin kazanıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Brezilya, Kanada, Çin ve Hindistan dahil olmak üzere bazı ülkelerde, çevrimiçi olarak geçirdiğimiz zamanın yüzde 60’ından fazlası bir mobil cihazdan geçiyor.

Mobil aramanın temel anlayışlarından biri, kullanıcıların bu cihaz aracılığıyla sorgularını da tatmin edemeyebilmeleridir.

Deneyimlerime göre, bir dizi sektörde çalışırken, birçok mobil arama sorgusu daha çok araştırma ve bilgilendirmeye odaklanıyor, daha sonraki bir tarihte bir satın alma işlemini tamamlamak için masaüstüne veya tablete geçiyor.

Google’ın Arama Kalitesi Derecelendirme Yönergelerine göre:

Cep telefonlarının kullanımı zor olabileceğinden, SCRB’ler cep telefonu kullanıcılarının, özellikle belirli Basit Bil, Şahsen Ziyaret ve Yap sorguları için görevlerini çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olabilir

Mobil, aynı zamanda Google Arama Kalitesi Yönergelerinin de büyük bir parçasıdır ve ikinci bölümün tamamı kendisine ayrılmıştır.

Mobil Arama için Sesli Arama Neden Önemlidir?

Ayrıca, yönergelerin ikinci bölümünde, Google’ın mobil ve sesli arama arasında gördüğü ilişkiyi anlamamıza yardımcı olan önemli bir cümle bulunmaktadır .

Sesli komutlara, cihaz işlemlerine veya telefon özelliklerine aşina değilseniz, lütfen bir mobil akıllı telefonda denemeler yapmak için biraz zaman ayırın. Örneğin, bu sesli komutlardan bazılarını deneyebilirsiniz…

Sanal asistanlar, Microsoft Paperclip’ten bu yana gelişti.

Odanızın köşesinde telefonunuzla veya küçük cihazınızla konuşmak hızla norm haline geliyor.

Echo ve Google Home cihazları evlerimizi doldururken, bu evrim akıllı telefon penetrasyonu ve teknolojilerindeki artışla el ele geldi.

Bil (Bilgilendirici Sorgular)

“Bilme” sorgusu, kullanıcının belirli bir konu hakkında bilgi edinmek istediği bilgi amaçlı bir sorgudur.

Sorguların mikro anlarla yakından bağlantılı olduğunu bilin.

Eylül 2015’te Google , artan akıllı telefon penetrasyonu ve internet erişilebilirliği nedeniyle meydana gelen mikro anlar için bir kılavuz yayınladı .

Mikro anlar, bir kullanıcının orada ve sonra belirli bir sorguyu karşılaması gerektiğinde ortaya çıkar ve bunlar genellikle tren saatlerini veya hisse senedi fiyatlarını kontrol etme gibi bir zaman faktörü taşırlar.

Çünkü kullanıcılar artık internete her yerden ve her zaman erişebiliyorlar, markaların ve gerçek zamanlı bilgilerin de her yerde, her zaman erişilebilir olması beklentisi var.

Mikro anlar da gelişiyor.

Bilinen sorgular, basit sorulardan [tom cruise kaç yaşında], her zaman basit bir cevabı olmayan çok daha geniş ve karmaşık sorgulara kadar değişebilir.

Sorguların neredeyse her zaman bilinçli olduğunu bilin.

Bilme / Bilgilendirme sorguları, doğaları gereği ticari veya işlemsel değildir. Ürün araştırmasının bir yönü olsa da, kullanıcı henüz işlem aşamasında değildir.

Tamamen bilgilendirici bir sorgu [Londra’ya gitmek ne kadar sürer] ile [gabriel macht imdb] arasında değişebilir. Bir dereceye kadar, bunlar doğrudan işlemsel veya ticari sorgularla aynı önemde görülmez – özellikle e-ticaret web sitesi tarafından; ancak Google’ın aradığı kullanıcı değeri sağlarlar.

Örneğin, bir kullanıcı tatile gitmek isterse, [avrupa kış güneşi tatilleri] aramasıyla başlayabilir ve ardından belirli varış noktalarına daralabilir. Kullanıcılar varış noktasını daha fazla araştıracaklar ve web siteniz onlara aradıkları bilgileri veriyorsa, o zaman sizinle de bilgi alma şansı vardır.

İlgili Gönderi  SEO Sözlüğü: Bilmeniz Gereken 200+ Terim ve Tanım
İlgili Gönderi  Arama - ve SEO - Neden Önemlidir?

Konum Sıfır

Zengin snippet’ler ve özel içerik sonuçları blokları (yani öne çıkan snippet’ler) bir süredir SEO’nun ana parçası olmuştur ve bir SCRB alanında görünmenin web sitenize büyük miktarda trafik çekebileceğini biliyoruz.

Öte yandan, sıfır konumunda görünmek , bir kullanıcının web sitenize tıklamayacağı anlamına gelebilir, bu da trafiği ve web sitesini keşfetme veya reklam gösterimlerinde sayma şansını alamayacağınız anlamına gelebilir.

Bununla birlikte, bu konumlarda görünmek tıklama oranı açısından güçlüdür ve markanıza / web sitenize yeni kullanıcılar tanıtmak için harika bir fırsat olabilir.

Git (Gezinme Sorguları)

“Git” sorguları, genellikle bir kullanıcının belirli bir web sitesine veya konuma gitmeyi istediği marka veya bilinen varlık sorgulardır.

Bir kullanıcı özellikle Adidas’ı arıyorsa, sonuç olarak onlara Puma servis etmek ihtiyaçlarını karşılamayacaktır.

Benzer şekilde, müşteriniz bir rakip marka terimi için sıralama yapmak istiyorsa, kullanıcının açıkça rakibi aradığında Google’ın neden sitelerini göstereceğini sorgulamalısınız.

Niyeti Tanımlamak Bir Şeydir, Kullanıcı Başka Bir Yolculuk Yapar

Uzun süredir müşteri yolculuğu, hem pazarlama kampanyaları hem de web sitelerinin planlanması ve geliştirilmesinde temel bir faaliyettir.

Kişileri haritalandırırken ve kullanıcıların web sitesinde nasıl gezineceklerini planlarken, bir kullanıcının nasıl aradığını ve kendi yolculuğunun hangi aşamasında olduklarını anlamak gerekir.

Kelime yolculuğu genellikle düz bir yolun çağrışımlarını uyandırır ve birçok temel kullanıcı yolculuğu genellikle açılış sayfası> form veya ana sayfa> ürün sayfası> form yolunu izler.

Kullanıcıların tam olarak ne yapmak istediklerini bildiklerini varsayıyoruz, ancak mobil ve sesli arama günlük yaşamımıza yeni bir dinamik kattı ve günlük kararlarımızı eşi benzeri olmayan bir şekilde şekillendirdi.

Bu mikro anlar, kullanıcı yolculuğuna dair anlayışımızı doğrudan sorguluyor. Kullanıcılar artık tek bir şekilde arama yapmıyor ve Google’ın son yıllarda gelişmesi nedeniyle tek bir arama sonuçları sayfası yok.

Google’ın görüntülediği arama sonuçları ve Google Arama Konsolu , Bing Web Yöneticisi Araçları ve Yandex Metrica’daki özel verileri analiz ederek kullanıcının hangi aşamada olduğunu belirleyebiliriz .

Niyet Değişebilir, Sonuçlar ve Alaka Düzeyi de Değiştirebilir

Hatırlanması gereken bir diğer önemli nokta da, arama amacı ve Google’ın görüntülediği sonuçların da hızla değişebileceğidir.

Bunun bir örneği, Ekim 2016’da gerçekleşen Dyn DDoS saldırısıydı . Ondan önceki diğer DDoS saldırılarının aksine, Dyn saldırısını çevreleyen basın haberleri ana akımdı – Beyaz Saray bununla ilgili bir açıklama bile yayınladı.

Saldırıdan önce, [ddos] veya [dns] gibi terimlerin aranması Incapsula, Sucuri ve Cloudflare gibi şirketlerden sonuçlar üretiyordu. Bu sonuçların tümü teknikti ve bu terimleri keşfedip araştıran yeni bulunan izleyiciler için uygun değildi.

Bir zamanlar ticari veya işlem amaçlı bir sorgu olan şey, hızla bilgi amaçlı hale geldi. Saldırıdan sonraki 12 saat içinde, arama sonuçları değişti ve DDoS saldırısının nasıl çalıştığını açıklayan haber sonuçları ve blog makaleleri haline geldi.

Bu nedenle, yalnızca dönüşüm sağlayan trafiği yönlendiren anahtar kelimeler için değil, aynı zamanda etki alanına kullanıcı değeri ve konu ile ilgili alaka sağlayabilen anahtar kelimeler için de optimizasyon yapmak önemlidir .