Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Haberler SEO Sözlüğü: Bilmeniz Gereken 200+ Terim ve Tanım

SEO Sözlüğü: Bilmeniz Gereken 200+ Terim ve Tanım

Arama motoru optimizasyonu, herhangi bir özel sektör gibi, kendine özgü terminoloji, tanım ve kısaltmalara sahiptir.

Bu SEO sözlüğü, duyma olasılığınız olan ve SEO kariyeriniz boyunca kesinlikle bilmeniz gereken 200’den fazla en yaygın terimi derler.

A

Above the Fold

Kullanıcı kaydırmadan önce bir web sitesinde görünen içerik. Google , bu alanda çok fazla reklam içeren web sitelerinin sıralamasını düşürmek için 2012’de Sayfa Düzeni Algoritmasını oluşturdu .

AJAX

Eşzamansız JavaScript ve XML, bir web sayfasının bir sunucudan o sayfayı yeniden yüklemeden dinamik olarak değiştirmek için bilgi gönderip almasına olanak tanıyan bir programlama türüdür.

Algorithm (Algoritma)

Arama motorları tarafından verileri almak ve bir sorgu için sonuçlar sunmak için kullanılan karmaşık bir bilgisayar programı. Arama motorları , bir dizi sıralama faktörüne ve sinyaline dayalı olarak bir sonuçlar sayfası aracılığıyla sıralı web sayfalarını sunmak için bir algoritma kombinasyonu kullanır .

Algorithm Change

Bazı algoritmik değişiklikler tamamen fark edilmez. Bununla birlikte, büyük bir algoritmik değişikliğin etkisi genellikle oldukça hızlı bir şekilde görülebilir, ancak değişikliğin tamamen uygulamaya konması bazen birkaç hafta sürer. Algoritmik değişiklikler üç şekilde gelir:

 • Algorithm Update: Arama motoru, mevcut bir algoritmanın belirli sinyallerini değiştirir.
 • Algorithm Refresh: Arama motoru, geçen seferki ile tam olarak aynı sinyalleri kullanarak mevcut bir algoritmayı yeniden çalıştırır.
 • New Algorithm: Arama motoru, arama kalitesini iyileştirmek için yeni bir algoritma ekler. Örneğin: Google Panda, Google Penguin.

Alt Attribute

Arama motorları ve ekran okuyucular (görme engelli kişiler için) tarafından bir resmin içeriğini anlamak için kullanılan bilgileri sağlayan HTML kodu.

Alt Text olarak da bilinir

Analytics

Tarihsel olarak işe yarayan (veya yaramayan) şeye dayalı olarak gelecekte eyleme geçmek için veri toplama, analiz etme ve yorumlama bilimi.

Ayrıca bkz: Google Analytics

Anchor Text

Bir bağlantının tıklanabilir kelimesi veya kelimeleri. Bu metin, kişilere ve arama motorlarına bağlantı verilen web sayfası veya web sitesinin ne hakkında olduğu hakkında bağlamsal bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Örneğin, ziyaretçilerinizi Search Engine Journal’a göndermek için bir bağlantı oluşturuyorsanız , “Search Engine Journal” bağlantı metnidir.

Artificial Intelligence (AI)

Bilgisayar yapma bilimi, insan zekası gerektiren görevleri yerine getirir. Bir AI bilgisayar sistemi, bir dizi programlanmış kuralı takip etmek yerine (bir algoritma gibi), temelde öğrenen dijital bir beyindir. AI ayrıca insan müdahalesi olmadan kararlar alabilir ve uygulayabilir.

Authority

Arama motorlarının sıralama amacıyla web sitelerini ve web sayfalarını değerlendirmek için kullandığı sinyallerin kombinasyonu.


B

B2B

İşletmeler arası için kısa. B2B SEO’da satın alma döngüsü daha uzundur, ürün ve hizmetler daha pahalıdır ve hedef kitle profesyonel karar vericilerdir.

B2C

İşletmeden tüketiciye kısaltması. B2C SEO’da satın alma döngüsü genellikle daha kısadır (yine de sektöre göre değişse de), ürünler ve hizmetler (çoğunlukla) daha ucuzdur ve tüketiciler hedef kitledir.

Bakınız: Gelen Bağlantı

Baidu

Çin’in en popüler arama motoru Baidu, Ocak 2000’de Robin Li ve Eric Xu tarafından kuruldu.

Bing

Microsoft’un arama motorunun adı. Bing, Haziran 2009’da Microsoft Live Search’ün (eski adıyla MSN Search ve Windows Live Search) yerini alarak piyasaya çıktı. Bing, 2010 yılından bu yana, Microsoft ve Yahoo’nun Temmuz 2009’da gerçekleştirdiği arama anlaşmasının bir parçası olarak Yahoo’nun organik arama sonuçlarını desteklemektedir.

Black Box

İyi anlaşılmamış karmaşık bir bilgisayar programı. Girdiler ve çıktılar gözlemlenebilir, ancak gizli yapısı nedeniyle sürecin kendisine erişim yoktur. Örneğin, Google’ın algoritması bir kara kutudur.

Black Hat

Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerine aykırı riskli taktikler.

Ayrıca bkz: Webspam

Blog

En son içeriğin en üstte göründüğü, kronolojik sıraya göre sıralanmış içerik yayını. İçerik, kişisel veya kurumsal çıkarları yansıtır ve bir birey veya bir grup katkıda bulunanlar tarafından yazılabilir. Bloglara başlangıçta web günlükleri veya web günlükleri deniyordu. Ancak, “web günlüğü aynı zamanda bir sunucunun günlük dosyaları anlamına da gelebileceğinden, terim kafa karıştırıcıydı. Bu karışıklığı önlemek için “blog” kısaltması icat edildi ve ortak terim haline geldi.

Bounce Rate

Bu web sitesindeki başka bir sayfayı ziyaret etmeden ayrılan web sitesi ziyaretçilerinin yüzdesi. Hemen çıkma oranları, sektöre ve nişe bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Hemen çıkma oranı potansiyel içerik veya web sitesi sorunlarını gösterebilse de, Google’a göre doğrudan bir sıralama faktörü değildir.

Bot

Bkz: Tarayıcı, Googlebot

Branded Keyword

Bir kullanıcının sorgusu, belirli bir şirket veya marka adının tam eşleşmesini veya varyasyonunu içerdiğinde. Örneğin, “BLOG RAF”, “BLOGRAF”, “blograf.com” ve “SEO Sözlüğü: Bilmeniz Gereken 200+ Terim ve Tanım” markalı anahtar kelimelere birkaç örnektir.

Kullanıcıların bir web sitesinde nerede olduklarını kolayca anlamalarına yardımcı olan bir gezinme öğesi.

Bkz: Web Sitesinde Gezinme

Bulunamadı 404’e götüren bir bağlantı. Tipik olarak, şu durumlarda bir bağlantı kopar:

 • Bir web sitesi çevrimdışı olur.
 • Yönlendirme uygulanmadan bir web sayfası kaldırılır.
 • Hedef URL, bir yönlendirme uygulanmadan değiştirilir.

C

Cache

Gelecekteki sayfa yükleme sürelerini azaltmak için resimler gibi web içeriğini geçici olarak depolayan bir teknoloji.

Cached Page

Bir arama motoru en son taradığında bir web sayfasının göründüğü haliyle anlık görüntüsü.

Canonical URL

Birden fazla URL aynı veya benzer içeriğe sahip olduğunda, yinelenen içeriği azaltmak için tercih edilen bir web sitesi URL’sini belirten bir HTML kodu öğesi.

ccTLD

Ülke kodu üst düzey alan adı. Örneğin, Birleşik Krallık’ta bulunan bir şirketin etki alanı şu şekildedir: www.example.co.uk, burada uk ccTLD’dir.

Click Bait

Yayıncıların reklam geliri elde edebilmesi için, tipik olarak aşırı söz vererek veya manşetlerde kasıtlı olarak yanıltıcı olarak insanları tıklamaya ikna etmek için tasarlanmış içerik.

Click-Through Rate (CTR)

Kullanıcıların bir organik arama sonucunu tıklama oranı (yüzde olarak ifade edilir). Bu, toplam organik tıklama sayısının toplam gösterim sayısına bölünmesi ve ardından 100 ile çarpılmasıyla hesaplanır.

Cloaking

Kişilere ve arama motorlarına farklı içerik veya URL’ler göstermek. Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerinin ihlali.

CMS

İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelir. İnsanların dijital varlıkları oluşturmasına, yüklemesine ve yönetmesine olanak tanıyan web tabanlı bir uygulama.

Co-Citation

İlk iki öğe birbirine bağlantı (veya referans) olmasa bile, bir üçüncü taraf web sitesinde iki web sitesinden (veya web sayfasından) birlikte bahsedilme sıklığı. Bu, arama motorlarının konu benzerliği kurabilmesinin bir yoludur.

Örneğin,Blograf ve Blog’dan hiçbir zaman birbiriyle bağlantılı olmadığını veya birbirlerinden bahsetmediğini hayal edin. Bununla birlikte, diğer web siteleri ve bloglar, popüler arama motoru haber yayınlarının listelerinde muhtemelen hem Blograf hem de blog’dan bahsedecektir.

Comment Spam

Kötü yazılmış yorumlar, genellikle konu dışı ve tanıtım amaçlı, ücretsiz (ama nihayetinde değersiz) bir bağlantı elde etme umuduyla spambotlar tarafından yayınlanmıştır.

Competition

İki tür rekabet vardır:

 • Doğrudan Rakipler: Benzer ürünleri ve / veya hizmetleri satan, aynı ihtiyaçları karşılayan ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak benzer bir kitleyi hedefleyen şirketler.
 • SEO Rakipleri: Aynı anahtar kelimeler ve organik arama görünürlüğü için rekabet eden, ancak farklı ihtiyaçlara ve / veya hedef kitlelere hitap eden benzer olmayan ürün veya hizmetlere sahip şirketler.

Content

 • Bir izleyici kitlesine dağıtılması ve onun tarafından tüketilmesi amaçlanan bilgileri aktaran kelimeler, resimler, videolar veya sesler (veya bunların herhangi bir kombinasyonu).
 • En önemli iki Google sıralama faktöründen biri (bağlantılarla birlikte). Arama motorları yararlı, bilgilendirici, değerli, inandırıcı, benzersiz ve daha iyi trafik ve görünürlük sağlayan içeriği ödüllendirmek ister.

Content is King

Popüler SEO (ve dijital pazarlama) yayınlarında konferanslarda ve yazarlar tarafından sıklıkla kullanılan bir cümle. Bu bağlamda, “içerik kraldır” genellikle herhangi bir SEO, dijital pazarlama veya iş başarısına sahip olmanız için içeriğin gerekli olduğu anlamına gelir.

Bu cümle aslında 3 Ocak 1996’da yayınlanan Bill Gates’in “İçerik Kraldır” makalesine kadar uzanıyor.

Önerilen Kaynaklar:

Conversion

Bir kullanıcı bir web sitesinde istenen bir işlemi tamamladığında. Dönüşüm örnekleri şunları içerir:

 • Bir satın alma işlemini tamamlama.
 • Bir alışveriş sepetine ürün ekleme.
 • Bir formu doldurmak (örneğin, bir demo talep etmek, bir web seminerine / etkinliğe kaydolmak).
 • Premium içerik indirme (örneğin, e-kitap, tanıtım belgesi).
 • Bir e-posta bültenine abone olmak.
 • Video görüntülemeleri.

Conversion Rate

Web sitesi kullanıcılarının istenen bir işlemi tamamlama oranı (yüzde olarak ifade edilir). Bu, toplam dönüşüm sayısının trafiğe bölünmesi ve ardından 100 ile çarpılmasıyla hesaplanır.

Conversion Rate Optimization (CRO)

Bir web sitesinde meydana gelen dönüşümlerin sayısını veya kalitesini iyileştirme süreci. Bazı popüler CRO taktikleri arasında web sitesi tasarımı, kopyalama, resimler, fiyat, harekete geçirme ifadesi ve mesajlaşma üzerindeki değişiklikleri test etme yer alır.

Correlation

İki veya daha fazla unsur arasında bir ilişkinin mevcut olma derecesi. Genellikle SEO araştırmasında, algoritmaların kara kutu doğası nedeniyle arama sıralamalarındaki değişkenlerin ilişkilerini anlamak için kullanılır. Bununla birlikte, bu korelasyon nedenselliği daima hatırlayın.

Crawl Budget

Arama motorlarının belirli bir süre boyunca bir web sitesinde tarayabileceği ve taramak isteyebileceği toplam URL sayısı.

Önerilen Kaynaklar:

Crawl Error

 • Bir arama motoru botunun tarayamadığı URL’ler.
 • Durum kodu hatası döndüren URL’ler.

Crawler

Arama motorlarının web’i taramak için kullandığı bir program. Botlar, bilgi toplamak ve bir arama motorunun dizinini eklemek veya güncellemek için web sayfalarını ziyaret eder.

Diğer isimler: Bot, Spider, Web Crawler

Crawling

Bir arama motorunun dizinindeki web sayfalarını güncellemek, eklemek ve düzenlemek için milyarlarca genel web sayfasından bir tarayıcı kullanarak bilgi toplama süreci.

CSS

Basamaklı Stil Sayfaları, HTML öğelerinin (ör. Renk, yazı tipleri) web sayfalarında nasıl görünmesi ve farklı cihazlarda görüntülendiğinde nasıl uyum sağlaması gerektiğini açıklar.

Customer Journey

Potansiyel müşterinin bir markayla karşılaştığı veya onunla etkileşim kurduğu tüm potansiyel anlar (veya temas noktaları). Tüm bu etkileşimler, sonunda bu olası müşteriyi bir müşteri, müşteri veya abone olmaya ikna etmek, etkilemek ve dönüştürmek için tasarlanmıştır.

Müşteri yolculukları, işletme türüne ve sektöre göre büyük ölçüde değişiklik gösterse de, genellikle dört ana “aşamadan” oluşur:

Farkındalık> Değerlendirme> Karar> Elde Tutma

Google’ın Avinash Kaushik’i alternatif bir çerçeve sunuyor:

Bkz.> Düşün> Yap> Önemseyin

Ayrıca şu adlarla da bilinir: Satın Alma Süreci, Tüketici Karar Yolculuğu, Müşterinin Çevrimiçi Satın Alma Yolculuğu, Pazarlama Hunisi, Satın Alma Yolu,


D

Data

Gerçek müşterileri temsil eden tüm katı sayılar – kim, ne, nerede, ne zaman, neden ve nasıl – hepsi SEO stratejileri ve taktikleri hakkında bilinçli kararlar vermek için gereklidir.

Dead-End Page

Başka hiçbir web sayfasına bağlanmayan bir web sayfası. Bu şekilde adlandırılır çünkü bir kullanıcı veya bot bu sayfaya geldiğinde ilerleyecek yer yoktur.

 • Ana sayfadan başka herhangi bir web sayfasına işaret eden bir bağlantı.
 • Bir mobil uygulama içindeki içeriğe işaret eden bir bağlantı.

De-index

Google, bir web sitesini veya web sayfasını geçici veya kalıcı olarak arama sonuçlarından, özellikle de arama dizininden kaldırdığında. Google, gönüllü durumlar için Search Console’da bir URL Kaldırma aracı sağlar; ancak, bir web sitesi, Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerini ihlal ettiği için manuel işlem şeklinde bir ceza olarak dizinden çıkarılabilir.

Listeden Çıkarma olarak da bilinir

Directory

Genellikle ilgili kategorilere göre ayrılmış ve editörler tarafından sürdürülen web sitelerinin bir listesi. Dizine bağlı olarak, dahil etme ücretsiz veya ücretli olabilir. Geçmişte, dizinlerden bağlantılar çok aranıyordu (örneğin, DMOZ), bu da yaygın bir şekilde kötüye kullanılmasına ve bu tür bağlantı kurmanın genel olarak değerinin düşmesine yol açıyordu.

Web Dizini, Bağlantı Dizini olarak da bilinir

Disavow

Bağlantı profiliniz, sıralamalarınıza zarar verebilecek çok sayıda spam içerikli, yapay veya düşük kaliteli gelen bağlantılar içeriyorsa ve bunları meşru bir nedenden ötürü kaldırılamıyorsa (örneğin, bağlantı bir sitede mevcutsa) üzerinde herhangi bir kontrole sahip değilsiniz) – Google’a bu bağlantıları yoksaymasını söylemek için Google’ın Reddetme Aracı aracını kullanabilirsiniz.

İlgili Gönderi  60+ Akıllara durgunluk veren Arama Motoru Optimizasyon İstatistikleri
İlgili Gönderi  Arama - ve SEO - Neden Önemlidir?

DMOZ

Açık Dizin Projesi. İnsanlar tarafından düzenlenen bu web siteleri dizini 5 Haziran 1998’de açıldı ve 17 Mart 2017’de kapandı .

Do-follow

“Nofollow” özelliğini kullanmayan bir bağlantı. Başka bir deyişle, bir bağlantı.

Domain

Bir web sitesi adresi – tipik olarak .com, .org veya .net gibi bir uzantıyla biter. Örneğin: www.searchenginejournal.com , bu web sitesinin etki alanıdır.

Domain Authority

 • Bir web sitesinin zaman içinde biriken genel “gücü”, yeni bir sayfanın, söz konusu içerik bağlantı veya etkileşim kazanmadan önce bile hızlı bir şekilde sıralanmasına yardımcı olabilir.
 • SEO yazılım şirketi Moz, 0-100 arasında bir puan, bir web sitesinin arama sonuçlarında sıralama yapma yeteneğini tahmin etmek için kullanır.

Doorway Page

Arama motorlarında yalnızca o sayfayı tıklayan kullanıcıları farklı bir web sitesine yönlendirmek amacıyla belirli anahtar kelimeler için sıralanmak üzere oluşturulan web sayfaları.

DuckDuckGo

28 Eylül 2008’de kurulan bir arama motoru. Kullanıcı gizliliğine yoğun şekilde odaklanması ve filtre baloncuklarının olmaması (arama kişiselleştirme) nedeniyle sıklıkla övülür. DuckDuckGo, dikey arama motorları, kendi tarayıcısı, DuckDuckBot, Bing ve Yandex dahil olmak üzere arama sonuçlarını sunmak için 400’den fazla kaynağa güveniyor. 2016’da DuckDuckGo’da 4 milyar arama yapıldı.

Duplicate Content

Bir web sayfasında bulunan önemli miktarda içerik, aynı web sitesinde veya tamamen farklı bir web sitesinde başka bir yerde bulunan içerikle eşleştiğinde veya buna inanılmaz derecede benzediğinde.

Dwell Time

Bir kullanıcının bir arama sonucunu tıklaması ve ardından bir web sitesinden SERP’ye dönmesi arasında geçen süre. Kısa bekleme süresi (örneğin, 5 saniyeden az), arama motorları için düşük kaliteli içeriğin bir göstergesi olabilir.


E

E-commerce

Ürünlerin satın alınması ve satılması, tümü çevrimiçi olarak gerçekleştirilir.

Alıcı istemeden veya ödemeden bir web sitesi tarafından diğerine verilen bağlantı.

Doğal Bağlantı olarak da bilinir.

Engagement Metrics

Kullanıcıların web sayfaları ve içerikle nasıl etkileşim kurduğunu ölçmek için yöntemler. Etkileşim ölçümlerinin örnekleri şunları içerir:

 • Tıklama oranı
 • Dönüşüm oranı
 • Çıkma Oranı
 • Sayfada / sitede geçirilen süre
 • Yeni ve geri dönen ziyaretçiler
 • Sıklık ve yenilik
 • Bekleme süresi

Entities

Kişiler, yerler, kuruluşlar, web siteleri, etkinlikler, gruplar, gerçekler ve diğer şeyler.

Ayrıca bkz: Bilgi Grafiği

Bkz: Giden Bağlantı


F

Belirli sorgular için, genellikle sorular (yani, kim / ne / nerede / ne zaman / neden / nasıl) için, Google bazen organik arama sonuçlarının üzerinde özel bir blok gösterir. Bu kutu bir özet (paragraf, liste, tablo veya video biçiminde), ayrıca yayın tarihi, sayfa başlığı, cevabın geldiği web sayfasına bağlantı ve URL’yi içerir.

Findability

Bir web sitesindeki içeriğin hem içeride (kullanıcılar tarafından) hem de dışarıda (arama motorları tarafından) ne kadar kolay keşfedilebileceği.

Bir web sitesinin alt bölümünde (veya “altbilgisinde) görünen bağlantılar.

Bkz: Web Sitesinde Gezinme


G

Google

Larry Page ve Sergey Brin tarafından Eylül 1998’de kurulan arama motoru. Google, web tarama teknolojisine ve web sitelerini sıralamak için hiper bağlantı modellerini analiz etmek için karmaşık bir algoritmaya dayanarak, insan tarafından düzenlenmiş web dizinlerinden radikal bir sapma gösterdi. Google, dünyanın hemen hemen her ülkesinde en çok kullanılan arama motorudur.

Google Analytics

Hedef kitle davranışını, trafik edinme kaynaklarını, içerik performansını ve daha fazlasını izlemek için kullanılabilen ücretsiz bir web analizi programı.

Ziyaret edin: Google Analytics

Google Bomb

Şaşırtıcı veya tartışmalı bir arama ifadesi için bir web sitesini birinci sıraya koymayı amaçlayan bir uygulama. Bu, belirli bir web sayfasına, o terim için sıralanmasına yardımcı olmak için belirli bir bağlantı metni ile çok sayıda web sitesine bağlantı sağlayarak gerçekleştirildi.

Googlebot

Google’ın yeni web siteleri ve web sayfaları bulmak ve dizinine eklemek için kullandığı web tarama sistemi.

Google Dance

2002’den başlayarak, Google’ın arama dizinini yaklaşık olarak her ay güncellediği değişken dönem için kullanılan bir terim.

Google Hummingbird

Bir aydır kullanıldıktan sonra Eylül 2013’te resmi olarak duyurulan bir Google arama algoritması. Hummingbird’ün amacı, daha iyi sonuçlar sağlamak için belirli anahtar kelimeler yerine sorguların tüm içeriğini (yani anlamsal arama) daha iyi anlamaktı.

Google Panda Algorithm

İlk olarak Şubat 2011’de kullanıma sunulan büyük bir Google algoritması güncellemesini, bunu müteakip çok sayıda güncelleme takip etti. Google Panda’nın amacı, genellikle “içerik çiftlikleri tarafından üretilen düşük değerli içeriğin görünürlüğünü azaltmaktı. Panda, 2016 yılında Google’ın temel sıralama algoritmasının bir parçası oldu.

Google Penguin Algorithm

Nisan 2012’de başlatılan büyük bir Google algoritması, onu bir dizi güncelleme ve yenileme takip etti. Penguin’in amacı, aşırı optimize edilmiş sitelerin veya belirli spam içerikli taktikleri (örneğin, düşük kaliteli bağlantılar oluşturma, anahtar kelime doldurma) aşırı derecede kötüye kullanan sitelerin görünürlüğünü azaltmaktı. 2016’da Penguin, Google’ın temel algoritmasının bir parçası olarak gerçek zamanlı olarak çalışmaya başladı.

Google Pigeon Update

24 Temmuz 2014’te kullanıma sunulan önemli bir Google yerel arama güncellemesinin adı (Google değil, SEO sektörü tarafından verilmiştir). Pigeon’un amacı, daha geleneksel Google sıralama sinyallerinden yararlanarak ve mesafeyi ve mesafeyi artırarak yerel aramaların doğruluğunu ve alaka düzeyini iyileştirmekti. sıralama parametrelerini bulmak.

Google RankBrain

Resmi olarak Ekim 2015’te uygulamaya konulan büyük bir Google algoritma değişikliği, bundan önce aylardır test ediliyordu. RankBrain ile Google, algoritmasına makine öğrenimini ekledi ve üçüncü en önemli sıralama sinyali olarak adlandırıldı . Haziran 2016’da RankBrain’in her sorguya dahil olduğu ve sıralamalar üzerinde etkisi olduğu ortaya çıktı .

Google Sandbox

Yeni web sitelerinin optimizasyon çabalarından tam olarak yararlanmasını engelleyen, teorileştirilmiş ve tartışılan (ancak Google tarafından hiçbir zaman onaylanmayan) “bekleme süresi”. Tipik olarak, bu etki en sık rekabetçi anahtar kelimeleri hedefleyen yeni sitelerde görülür ve ancak site yeterli yetki kazandığında üstesinden gelinebilir.

Google Search Console

Google’ın Arama Konsolu, siteleri dizine ekleme hataları ve site hızı açısından izleme yeteneği de dahil olmak üzere çeşitli yararlı özellikler sunar. Bu sayfalar aynı zamanda manuel işlem bildirimlerini iletmek için de kullanılır.

En son arama trendleri, hikayeler ve konularla ilgili veri görselleştirmelerini keşfedebileceğiniz bir web sitesi.

Ziyaret edin: Google Trendler

Google Webmaster Guidelines

Google’ın iyi web sitesi optimizasyon uygulamalarının yanı sıra manuel işlemle sonuçlanabilecek “yasa dışı” uygulamalarla ilgili kılavuzu. Basitçe:

 • Arama motorları değil, kullanıcılar için benzersiz, değerli ve ilgi çekici web siteleri ve web sayfaları oluşturun.
 • Kullanıcıları aldatan ve yalnızca arama sıralamalarını iyileştirmeyi amaçlayan hilelerden ve tekniklerden kaçının.

Önerilen Kaynaklar:

Gray Hat

Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerine uyan, ancak daha sonra kuralları biraz esneten bir öğe ekleyen teknikler arasında olduğu varsayılan “gri” bir alan.

Guest Blogging

Kendi sayfalarınızı işaret eden bir geri bağlantı karşılığında diğer web siteleri için içerik geliştirmeyi içeren popüler bir bağlantı kurma taktiği.

Konuk Gönderme olarak da bilinir.


H

Heading

Başlık etiketleri (H1-H6), içeriği önem sırasına göre bölümlere ayırır; H1 en önemli ve H6 en önemsizdir. Başlık etiketleri doğal olarak kullanılmalı ve alakalı olduğunda hedef anahtar kelimelerinizi içermelidir, çünkü bu küçük bir SEO faydası sağlayabilir.

Headline

Bir H1 etiketi.

Head Term

Genellikle sıralanması zor olan, yüksek arama hacmine sahip popüler bir anahtar kelime.

Diğer adlar: Head Keyword, Short-Tail

Hidden Text

İçerik açısından zengin anahtar kelimeler ve kopya içeren web sayfalarını yükleyerek arama sıralamalarını değiştirmeyi amaçlayan bir kullanıcı tarafından görülemeyen herhangi bir metin. Bu teknik, Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerine aykırıdır ve manuel işlemle sonuçlanabilir. Örneğin, şu özelliklere sahip metin eklemek:

 • Okunamayacak kadar küçük.
 • Arka planla aynı renk.
 • Metni ekran dışına itmek için CSS kullanma.

Hilltop Algorithm

HITS Algoritmasından etkilenen ve 2003 yılında Google’ın algoritmasına eklenen Hilltop, belirli bir konu hakkında yayınlanan ve bu konuyla ilgili bağlı olmayan sayfalara da bağlantı veren belirli web sitelerine veya web sayfalarına “uzman” statüsü atadı.

Önerilen Kaynaklar:

 • Hilltop: Uzman Belgelerine Dayalı Bir Arama Motoru (Krishna Bharat ve George Mihaila)

HITS Algorithm

Hyperlink-Induced Topic Search, bir değeri yalnızca içeriğe ve gelen bağlantılara (yetkililere) değil, aynı zamanda giden bağlantılara (hub) göre değerlendiren bir bağlantı analiz algoritmasıdır.

Önerilen Kaynaklar:

Homepage

Bir web sitesinin varsayılan veya tanıtım web sayfası.

.htaccess File

URL’leri yeniden yazmak ve yeniden yönlendirmek için kullanılabilen bir sunucu yapılandırma dosyası.

HTML

Köprü Metni Biçimlendirme Dili anlamına gelir. HTML etiketleri, web sayfaları ve web siteleri için SEO’nun etkinliğini artırmak için kullanılabilen belirli kod öğeleridir.

HTTP

Köprü Metni Aktarım Protokolü, verilerin bir bilgisayar sunucusundan bir web tarayıcısına aktarılma şeklidir.

HTTPS

Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü, bir web sitesi ile web tarayıcısı arasında aktarılan verileri şifrelemek için bir Güvenli Yuva Katmanı (SSL) kullanır. HTTPS, küçük bir Google sıralama faktörüdür.

Hub Page

Belirli bir konuya (anahtar kelime) ayrılmış, sürekli güncellenen ve bağlantılı olan ve aynı zamanda konu ile ilgili web sayfalarına bağlanan yetkili bir merkezi kaynak (örneğin, sayfa veya makale).


I

Inbound Link

Harici bir web sitesinden gelen bir web sayfasına bağlantı. Örneğin, Blograf Google’a bağlanacaksa, bu Google tarafında bir gelen bağlantı olarak sayılır; Google, Blograf’a bağlanacak olsaydı, bu Blograf tarafında bir gelen bağlantı olurdu.

Index

Veritabanı arama motorları, tarama işlemi sırasında toplanan bilgileri depolamak ve almak için kullanır.

Indexability

Bir arama motoru botunun bir web sayfasını ne kadar kolay anlayabileceği ve dizinine ekleyebileceği.

Indexed Page

Bir tarayıcı tarafından keşfedilen, bir arama motoru dizinine eklenmiş ve alakalı sorgular için arama sonuçlarında görünmeye uygun bir web sayfası.

Information Architecture

Bir web sitesinin nasıl düzenlendiği ve çeşitli içerik ve gezinme öğelerinin web sayfalarında nerede bulunduğu.

Information Retrieval

Büyük bir veritabanından bilgi (örneğin metin, resim, video) arama ve ardından en alakalı bilgileri bir son kullanıcıya sunma süreci.

Internal Link

Bkz: Web Sitesinde Gezinme

IP Address

Bir İnternet Protokol Adresi. IP adresleri şunlar olabilir:

 • Paylaşılan: Çok sayıda web sitesi, bir sunucu veya bir sunucu grubu (diğer bir deyişle sanal barındırma) içindeki bir adresi paylaşır.
 • Özel: Bir web sitesinin kendi adresi vardır.

Daha iyi sıralamanıza da yardımcı olmaz; ancak, özel bir IP adresi site hızını artırabilir.


J

JavaScript (JS)

Web sitelerine dinamik olarak içerik, bağlantı, meta veri veya diğer öğeleri eklemeyi mümkün kılan bir programlama dili. JavaScript, arama motoru botlarının web sayfalarını taramasını ve dizine eklemesini zorlaştırabilir ve kullanıcılar için web sayfasının yüklenmesi için gereken süreyi artırabilir.


K

Keyword

Bir SEO uzmanının veya pazarlamacının, kullanıcıların aradıklarıyla eşleştirme ve sıralama amacıyla hedeflediği kelime, kelimeler veya kelime öbeği. Web sayfalarında kullanılan kelimeler, arama motorlarının, bir arama yapan kişi bir sorgu girdiğinde organik sonuçlarda gösterilecek en alakalı sayfaları belirlemesine yardımcı olabilir. Anahtar kelimeler genellikle konuları, fikirleri veya soruları temsil eder.

Keyphrase olarak da bilinir.

Keyword Cannibalization

Bir web sitesindeki birden çok sayfanın bir SERP’de aynı sorgu için sıralaması olduğunda ortaya çıkan bir tür kendi kendine rekabet. Bu, iyi sıralamaya sahip birleştirilmiş bir web sayfasına sahip olmaktan daha düşük bir TO, azalan otorite ve daha düşük dönüşüm oranları ile sonuçlanabilir.

Keyword Density

Bir web sayfasının içeriğinde bir kelime veya kelime öbeğinin ne sıklıkla göründüğü. En iyi ihtimalle, bu kanıtlanmamış konsept, arama motorları için gerçekten önemliyse, modası geçmiş durumda. Bir web sayfasının daha iyi sıralanmasına yardımcı olacak ideal bir yüzde yoktur.

Keyword Research

Arama motorlarına giren alakalı konuları, konuları ve terimleri keşfetme süreci ve bu terimlerin hacmi ve rekabet düzeyi. Bu uygulama, çeşitli ücretsiz ve ücretli araçlarla mümkün hale getirilmiştir.

İlgili Gönderi  Dünyanın En Popüler 7 Arama Motorlarıyla Tanışın
İlgili Gönderi  İnsanlar Nasıl Arama Yapar: Kullanıcı Amacını Anlama

Keyword Stuffing

Arama sıralamasını yükseltmek umuduyla bir web sayfasına alakasız anahtar kelimeler eklemek veya doğal olanın ötesinde anahtar kelimeleri tekrarlamak. Bu spam taktiği, Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerine aykırıdır ve manuel işlemle sonuçlanabilir.

Knowledge Graph

Google’ın, ilgili sorgulardaki arama sonuçlarının en üstünde bulunan bir Bilgi Panelinde veya atlı karıncada kişiler, yerler ve nesneler (diğer adıyla varlıklar) ve bunların bağlantıları hakkındaki gerçekleri ve bilgileri ortaya çıkarmak için kullandığı bir varlık veritabanı.

Knowledge Panel

Alakalı sorgular için Google’ın arama sonuçlarının 1. Sayfasının üst kısmında veya sağ rayında (yalnızca masaüstü) görünen bir kutu. Bu panel, ilgili web sitelerine veya Google aramalarına bağlantıların yanı sıra kişiler, yerler ve nesnelerle ilgili gerçekleri ve bilgileri içerir.

KPI

Anahtar performans göstergesini temsil eder. İşletmelerin pazarlama ve işletme hedeflerine, hedeflerine ve hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığını ölçmek için kullandıkları bir ölçüm yöntemi.


L

Landing Page

 • Bir ziyaretçinin gezinebileceği herhangi bir web sayfası.
 • Potansiyel müşterileri yakalamak veya dönüşümler oluşturmak için tasarlanmış bağımsız bir web sayfası.

Latent Semantic Indexing (LSI)

Ürünleriniz ve / veya hizmetlerinizle ilgilenebilecek veya ilgilenmeyebilecek kişi. Bir müşteri adayı, web sitesinden değerli gördüğü bir şey karşılığında e-posta adresini (ve genellikle diğer kişisel veya iletişim bilgilerini) isteyerek paylaşır.

Lead

HTML kodu kullanılarak oluşturulan iki web sitesi arasındaki bağlantı. Bir bağlantı, kullanıcıların web sitelerine, sosyal ağlara ve uygulamalara gitmesini sağlar. Bağlantılar, arama motorlarının web sitelerini nasıl değerlendirdiği ve sıraladığı konusunda kritik bir rol oynar.

Backlink olarak da bilinir.

Link

A connection between two websites built using HTML code. A link enables users to navigate to websites, social networks, and apps. Links play a critical role in how search engines evaluate and rank websites.

Also known as: Backlink.

Link Bait

İnsanların dikkatini çekmeyi ve diğer web sitelerinden bağlantılar çekmeyi amaçlayan kasıtlı olarak kışkırtıcı içerik.

Link Building

Organik arama sıralamanızı ve görünürlüğünüzü iyileştirmeye yardımcı olmak için diğer güvenilir ve alakalı web sitelerinin web sitenize bağlanmasını sağlamak için tasarlanmış bir süreç. Bağlantı kurma şu şekilde yapılabilir:

 • Medya kuruluşlarına, blog yazarlarına, etkileyicilerine ve web yöneticilerine erişim sağlamak.
 • Çeşitli türlerde yüksek kaliteli veya sansasyonel içerik yayınlayarak editoryal bağlantıları doğal olarak çekmek.
 • Onlar için ödeme yapmak. Örneğin, sponsorlu içerik, ücretli incelemeler veya başka bir web sitesinde görünmesi için belirli bir bağlantı türü için ödeme yaparak bağlantılar elde edebilirsiniz.
 • Ortaklık kurmak.
 • Manuel olarak. Örneğin, yönettiğiniz veya sahip olduğunuz çeşitli mülkleri birbirine bağlarsınız veya sitenizi çevrimiçi dizinlere veya inceleme sitelerine eklersiniz.

Link Equity

Alaka düzeyi, yetki ve güven açısından gelen bağlantıların değeri.

Link Farm

Bir grup web sitesi, arama sıralamasını yapay olarak artırma umuduyla genellikle otomatik programlar kullanarak birbirine bağlandığında. Bir spam taktiği.

Diğer isimler: Link Network, Blog Network, Private Blog Network

Link Juice

Halka açık veya çevrimiçi olarak asla kullanmamanız gereken bir terim.

Şunu mu demek istediniz: Otorite veya PageRank

Link Profile

Belirli bir web sitesine işaret eden her tür bağlantı. Bir web sitesinin bağlantı profilinin kalitesi, nasıl elde edildiklerine ve kullanılan bağlantı metnine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Link Velocity

Bir web sitesinin ne kadar hızlı (veya yavaş) bağlantı topladığı. Bağlantı hızındaki ani bir artış, potansiyel olarak spam göndermenin bir işareti olabilir veya viral pazarlamadan veya haber değeri taşıyan bir şey yapmaktan (kasıtlı veya kasıtsız) kaynaklanabilir.

Log File

IP adresleri, tarayıcı türü, İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS), tarih / saat damgası, yönlendirme / çıkış sayfaları ve tıklama sayısı gibi kullanıcı bilgilerini kaydeden bir dosyadır.

Log File Analysis

Eğilimleri belirlemek, siteyi yönetmek, kullanıcının site etrafındaki hareketini izlemek, demografik bilgileri toplamak ve arama botlarının web sitesini nasıl taradığını anlamak için bir günlük dosyasında yer alan verileri keşfetme süreci.

Long-Tail Keyword

 • Genellikle daha yüksek satın alma amacını ortaya koyan son derece spesifik çok kelimeli terimler.
 • Düşük arama hacmine sahip, genellikle sıralaması daha kolay olan daha az popüler anahtar kelimeler.

M

Machine Learning

İnsan müdahalesi olmadan karmaşık bir süreci öğrenmek ve ayarlamak için bir sistemin verileri kullandığı bir Yapay Zeka alt kümesi.

Manual Action

Google’ın ceza süresi. Google, bir insan incelemecisi (yani bir Google çalışanı) bir web sitesini Google’ın Web Yöneticisi yönergelerine uyup uymadığını doğrulamak için manuel olarak inceledikten sonra bir web sitesinde manuel işlem yapacaktır. Cezalandırılan web siteleri, indirgenebilir veya arama sonuçlarından tamamen kaldırılabilir. Manuel işlemler, web sitesinin tamamı veya yalnızca belirli web sayfaları için değerlendirilebilir.

Meta Description

Bir HTML belgesinin “head bölümüne eklenebilecek bir etiket. Bir web sayfasının içeriğinin bir açıklaması görevi görür. Bu içerik, sıralama algoritmalarında kullanılmaz, ancak genellikle arama sonuçlarında görünen “pasaj” olarak görüntülenir. Doğru ve ilgi çekici açıklamalar, organik tıklama oranını artırabilir.

Meta Keywords

Bir HTML belgesinin “head bölümüne eklenebilecek bir etiket. Buraya bir grup anahtar kelime eklemek, sıralamanıza yardımcı olmaz – arama motoru algoritmaları, kötüye kullanım nedeniyle (anahtar kelime doldurma şeklinde) yıllardır sıralama amacıyla bu etiketi görmezden geldi.

Meta Tags

İçeriğini arama motorlarına açıklamak için bir web sayfasının HTML kaynak kodunda görünen bilgiler. Başlık etiketi ve meta açıklama, SEO’da en sık kullanılan meta etiket türleridir.

Metric

Bir SEO girişiminin başarısını (veya eksikliğini) değerlendirmek için etkinliği ve performansı ölçmenin bir yolu.


N

Natural Link

Bakınız: İçerik Bağlantısı

Negative SEO

Web spam tekniklerinin, genellikle bir rakip olan başka bir web sitesinin arama sıralamasına zarar vermek için kullanıldığı nadir, ancak kötü niyetli bir uygulamadır.

Niche

Son derece tutkulu küçük bir grup insandan oluşan belirli bir pazar veya ilgi alanı.

Noarchive Tag

Arama motorlarına sayfanızın önbelleğe alınmış bir kopyasını saklamamalarını söyleyen bir meta etiket.

Nofollow Attribute

Arama motorlarına belirli bir giden bağlantıyı takip etmemelerini söyleyen bir meta etiket. Bu, bir web sitesinin başka bir web sayfasına yetki vermek istemediği veya ücretli bir bağlantı olduğu durumlarda yapılır. Nofollow özelliği şuna benzer:

<a href=”http://www.example.com/” rel=”nofollow”> Bağlantı metni buraya gelir </a>

Noindex Tag

Arama motorlarına dizinindeki belirli bir web sayfasını dizine eklememelerini söyleyen bir meta etiket.

Nosnippet Tag

Arama motorlarına girişinizle birlikte bir açıklama göstermemelerini söyleyen bir meta etiket.

“(not provided)”

Arama motorları 2011’de güvenli aramaya geçtikten sonra, anahtar kelime verileri Google Analytics’ten kaldırıldı ve “(sağlanmadı)” ile değiştirildi – böylece ziyaretçilerin bir web sitesini bulmasından hangi sorguların sorumlu olduğunu bilmek imkansız hale geldi.


O

Off-Page SEO

Web sitesi dışında gerçekleşen talep yaratma ve marka bilinci faaliyetleri. Bağlantı oluşturmaya ek olarak, tanıtım taktikleri sosyal medya pazarlamasını, içerik pazarlamasını, e-posta pazarlamasını, etkileyici pazarlamayı ve hatta çevrimdışı pazarlama kanallarını (örneğin, TV, radyo, reklam panoları) içerebilir.

On-Page SEO

Bu faaliyetlerin tümü bir web sitesinde gerçekleşir. İlgili, yüksek kaliteli içerik yayınlamaya ek olarak, sayfa içi SEO, HTML kodunu (örneğin, başlık etiketleri, meta etiketleri), bilgi mimarisini, web sitesinde gezinmeyi ve URL yapısını optimize etmeyi içerir.

Organic Search

Bir SERP’de görünen doğal veya ücretsiz listeler. Algoritmalar tarafından analiz edilen ve sıralanan organik arama sonuçları, kullanıcılara sorgularına göre en alakalı sonucu verecek şekilde tasarlanmıştır.

Orphan Page

Bu web sitesindeki başka herhangi bir sayfayla bağlantılı olmayan herhangi bir web sayfası.

Outbound Link

Ziyaretçileri şu anda bulunduklarından farklı bir web sitesindeki bir sayfaya yönlendiren bir bağlantı.


P

PageRank

Google’a göre: “PageRank, diğer sayfalardan gelen bağlantılara dayalı olarak bir sayfanın öneminin ölçüsüdür. Basit bir ifadeyle, başka bir siteden sitenizdeki bir sayfaya verilen her bağlantı, sitenizin PageRank değerine eklenir. Tüm bağlantılar eşit değildir. ” Algoritma, Google’ın kurucu ortağı Larry Page’in adını almıştır.

Page Speed

Bir web sayfasının tamamen yüklenmesi için geçen süre. Sayfa hızı sıralama faktörüdür.

Pageview

Tarayıcıya bir web sayfası yüklenir.

Paid Search

Arama motorlarındaki organik sonuçların üstünde (ve genellikle altında) görünen tıklama başına ödeme reklamları.

PBN

Özel Blog Ağı anlamına gelir.

Bakınız: Link Farm.

PDF

Taşınabilir Belge Biçimi dosyası anlamına gelir. PDF’ler metin, resimler, bağlantılar, videolar ve diğer öğeleri içerebilir.

Penalty

Bkz: Manuel İşlem

Persona

İdeal bir web sitesi ziyaretçisinin veya müşterisinin – demografik özellikleri, davranışları, ihtiyaçları, motivasyonları ve hedefleri – hepsi gerçek verilere dayanan kurgusal bir temsili.

Alıcı Persona, Pazarlama Personası olarak da bilinir

Personalization

Arama motorları, belirli bir kullanıcıya göre uyarlanmış bir dizi arama sonucu oluşturmak için arama geçmişini, web tarama geçmişini, konumu ve ilişkileri kullandığında.

PHP

Hypertext Preprocessor, web sayfalarında dinamik içerik oluşturmak için kullanılan bir komut dosyası dilidir.

Piracy

Arama motorları, telif hakkını ihlal eden içeriğin organik arama sıralamasını düşürmeyi amaçlamaktadır. Google, 2012’de DMCA ile ilgili çok sayıda yayından kaldırma isteği için bildirilen sitelerin görünürlüğünü azaltan bir filtre uygulamaya koydu.

Pogo-sticking

Bir sorgu girdikten sonra, bir arama yapan kişi bir SERP ile bu arama sonuçlarında listelenen sayfalar arasında gidip gelir.

Ayrıca bkz: Bekleme süresi

Position

Bakınız: Rank

PPC (Pay Per Click)

Bir kullanıcı reklamı her tıkladığında reklamverenlerden belirli bir miktarın (genellikle teklif, alaka düzeyi, hesap geçmişi ve rekabet tarafından belirlenir) ücretlendirildiği bir reklam türüdür. PPC ve SEO’nun birleştirilmesi, daha fazla SERP mülkü, tıklama ve dönüşümle sonuçlanabilir. Ayrıca, PPC verileri SEO stratejinizi bilgilendirebilir ve bunun tersi de doğrudur.


Q

QDF

Sorgunun kısaltması, bir arama motorunun arama sonuçlarında (eski sayfalar yerine) daha yeni web sayfalarını göstermeye karar verebileceği, belirli bir arama terimi trendliyse, belki de bir haber olayı bu konudaki aramalarda artışa neden olduğu için, yeniliği hak ediyor.

Quality Content

İş veya pazarlama hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olan içerik (örneğin, organik trafiği veya sosyal paylaşımları artırmak, en iyi arama sıralamalarını kazanmak, potansiyel müşteriler / satışlar oluşturmak).

Quality Link

Yetkili, alakalı veya güvenilir bir web sitesinden gelen bir gelen bağlantı.

Query

Bir kullanıcının bir arama motoruna girdiği kelime, kelimeler veya kelime öbeği.

Arama olarak da bilinir.


R

Rank

Belirli bir sorgu için organik arama sonuçlarında bir web sayfasının göründüğü yer.

Ranking Factor

Web sayfalarının belirli bir sorgu için organik arama sonuçlarıyla birlikte nerede görünmesi gerektiğini belirleyen karmaşık bir algoritma dizisine katkıda bulunan bağımsız bir bileşen. Yıllardır Google, kullanıcıların en alakalı web sayfasını veya yanıtı bulmalarına yardımcı olmak için algoritmalarının “200’den fazla benzersiz sinyale dayandığını” söyledi.

Sıralama Sinyali olarak da bilinir.

Reciprocal Links

İki web sitesi birbiriyle bağlantı alışverişinde bulunduğunda.

Redirect

Bir web sayfasını isteyen bir kullanıcıyı (veya arama motorunu) farklı (ancak aynı derecede alakalı) bir web sayfasına gönderen bir teknik. İki tür yönlendirme vardır:

 • 301: Kalıcı
 • 302: Geçici

Referrer

Bir kullanıcının web sayfası isteğinin kaynağını tanımlayan URL verileri.

Reinclusion

Bir arama motorundan bir web sitesini veya web sayfalarını indeksleme kaldırıldıktan sonra arama dizinine döndürmesini isteme işlemi.

Relevance

Arama motorlarının bir web sayfasının içeriğinin bir arama sorgusunun bağlamıyla eşleşecek şekilde ne kadar yakından bağlantılı olduğunu ölçmesinin bir yolu.

Reputation Management

Olumsuz ifadelerin görünürlüğünü en aza indirerek, arama sonuçlarında ve sosyal medyada dahil olmak üzere, bir marka veya kişi hakkında olumlu bir çevrimiçi algı oluşturma uygulaması.

Çevrimiçi İtibar Yönetimi, Halkla İlişkiler olarak da bilinir.

Responsive Website

İster masaüstü ister mobil cihazda görüntüleniyor olsun, kullanıcının ekran boyutuna otomatik olarak uyum sağlamak için tasarlanmış bir web sitesi.

Rich Snippet

Tarama sırasında arama motorlarına bağlamsal bilgi sağlamak için bir web sitesinin HTML’sine yapılandırılmış veriler eklenebilir. Bu bilgiler daha sonra SERP’lerde görüntülenebilir ve zengin snippet olarak bilinen gelişmiş bir liste ile sonuçlanabilir.

robots.txt

Robot Hariç Tutma Protokolü (veya Standart), bir web sitesinin kökünde erişilebilen ve arama motoru tarayıcılarına bir web sitesinin hangi alanlarının göz ardı edilmesi gerektiğini söyleyen bir metin dosyasıdır.

İlgili Gönderi  İnsanlar Nasıl Arama Yapar: Kullanıcı Amacını Anlama
İlgili Gönderi  SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi

Return on Investment (ROI)

SEO faaliyetlerinin performansını ölçmenin bir yolu. Bu, organik arama yoluyla kazandığınız gelirin toplam yatırımın maliyetine bölünmesi ve ardından 100 ile çarpılmasıyla hesaplanır.


S

Schema

Bir web sayfasına eklendiğinde, arama sonuçlarında görünen gelişmiş bir açıklama (genellikle zengin snippet olarak bilinir) oluşturan bir mikro veri biçimi.

Scrape

Bir bilgisayar programı veya komut dosyası kullanarak web sitesi içeriğini veya bilgilerini kopyalamak için kullanılan bir teknik. Google gibi arama motorları, aranabilir bir web sitesi dizini oluşturmak için verileri toplar.

Web kazıma olarak da bilinir.

Search Engine

Kullanıcıların o programın dizininden (ör., Google gibi bir web arama motoru, web sitelerini, web sayfalarını ve üzerinde bulunan dosyaları) bilgi (ör. Dosyalar, web siteleri, web sayfaları) almak için bir sorgu girmelerini sağlayan bir bilgisayar programı Dünya çapında Ağ). Bir tarayıcı kullanılarak bir arama dizini oluşturulur ve güncellenir, öğeler bir dizi algoritma tarafından analiz edilir ve sıralanır.

Ayrıca bkz .: Baidu, Bing, DuckDuckGo, Google, Yahoo, Yandex

Search Engine Marketing (SEM)

Hem ücretli hem de organik etkinlikleri kapsayan, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında görünürlüğünü artırmak için kullanılan genel bir terim.

Search Engine Optimization (SEO)

Bir web sitesini ve o web sitesindeki tüm içeriği optimize etme süreci, böylece arama motorlarının organik sonuçlarında göze çarpan konumlarda görünecektir. SEO, arama motorlarının nasıl çalıştığını, insanların neyi aradığını (yani anahtar kelimeler ve anahtar sözcükler) ve insanların neden aradıklarını (amaç) anlamayı gerektirir. Başarılı SEO, bir siteyi kullanıcılara ve arama motorlarına çekici kılar. Teknik (sayfa içi SEO) ve pazarlamanın (sayfa dışı SEO) bir kombinasyonudur.

Bkz: Sayfa İçi SEO, Sayfa Dışı SEO

Search Engine Results Page (SERP)

Sayfa arama motorları, bir arama yaptıktan sonra kullanıcılara görüntülenir. Arama motorları genellikle alaka düzeyine göre sıralanmış yaklaşık 10 organik arama sonucu gösterir. Sorguya bağlı olarak, aşağıdakiler dahil diğer arama özellikleri gösterilebilir:

 • AdWords Reklamları (organik arama sonuçlarının üstünde ve altında)
 • Öne çıkan snippet’ler (diğer adıyla, Konum Sıfır)
 • Görüntüler
 • Bilgi panelleri
 • Yerel Paket (haritalı)
 • Haberler
 • İlgili sorular
 • İlgili aramalar
 • Alışveriş sonuçları
 • Site bağlantıları
 • Tweetler
 • Videolar

Birden fazla arama motoru sonuç sayfasına atıfta bulunurken SERP’ler olarak da bilinir.

Search History

Arama motorları, kullanıcıların yaptığı her aramayı (metin ve ses), ziyaret edilen her web sayfasını ve tıklanan her reklamı izler. Arama motorları, oturum açmış kullanıcılar için sonuçları kişiselleştirmek için bu verileri kullanabilir.

Web Tarama Geçmişi olarak da bilinir.

Share of Voice

Markanın rakiplerinin aynı arama terimleri için aldığı toplam gösterimlerle karşılaştırıldığında bir markanın arama terimleri için SERP’lerde kaç gösterim aldığı.

Sitelinks

Üst sıralarda yer alan bir organik arama sonucunun aynı web sitesi için listenin altında görünen, algoritmik olarak seçilmiş altı adede kadar bağlantı. Sayfaların, Search Console veya Bing Web Yöneticisi Araçları içinde site bağlantıları olarak görünmesi engellenebilir.

Derin Bağlantılar (Bing) olarak da bilinir.

Sitemap

Bir web sitesindeki sayfaların listesi. İki tür site haritası vardır:

 • HTML: Genellikle konulara göre düzenlenen bu tür site haritası, site kullanıcılarının bir web sitesinde gezinmesine yardımcı olur.
 • XML: Bu tür site haritası, tarayıcılara bir web sitesindeki web sayfalarının bir listesini sağlar.

Sitewide Links

Bir web sitesinin her sayfasında, genellikle şablonlar kullanan blogların veya web sitelerinin kenar çubuğunda veya altbilgisinde görünen bir bağlantı.

Social Media

Kullanıcıların birbirleriyle etkileşim kurabileceği, içerik oluşturabileceği, paylaşabileceği ve tüketebileceği platformlar (web siteleri ve uygulamalar).

Social Signal

Popüler sosyal ağ sitelerinde yetki ve etki gösteren tüm faktörler. Örneğin, Twitter’daki bir kullanıcının sosyal otoritesi.

Pek çok korelasyon çalışması, sosyal sinyallerin sıralamaları etkilediğini göstermiş olsa da (örneğin, bir içeriğin aldığı Beğenme / paylaşım sayısı) Google, sosyal sinyallerin doğrudan bir sıralama faktörü olmadığını açıkça belirtmiştir. Çok fazla sosyal medya etkileşimi olan popüler siteler, başka nedenlerden dolayı iyi sıralama eğilimindedir.

Spam

Bkz: Webspam

Spider

Bakınız: Bot

Split Testing

Farklı bir değişkenin dönüşümler üzerindeki etkilerini ölçmek için en az iki web sayfasını karşılaştırmak için kullanılan kontrollü bir deney. Sayfalar, site ziyaretçilerine yeterli miktarda performans verisi toplamaları için yeterince uzun bir süre gösterildikten sonra, bir “kazanan” ilan edilebilir.

A / B Testi olarak da bilinir.

SSL Certificate

Web sitesi kimlik doğrulaması için ve Güvenli Yuva Katmanı teknolojisini kullanarak sunucuya gönderilen bilgileri şifrelemek için kullanılan dijital sertifika.

Status Codes

Bir bağlantıya tıklandığında, bir web sayfası veya dosya istendiğinde veya bir form gönderildiğinde bir sunucu tarafından gönderilen yanıt kodları. SEO için önemli olan yaygın HTTP durum kodları:

 • 200 (OK) (Tamam)
 • 404 (Not Found) (Bulunamadı)
 • 410 (Gitti) (Gone)
 • 500 (Dahili Servis Hatası) (Internal Service Error)
 • 503 Hizmet Kullanılamıyor) (Service Unavailable)

Stop Word

Sık kullanılan bir kelime. Örneğin: a, at, for, is, of, on, the. Arama motorları, geçmişte, indeksleme sırasında zamandan / kaynaklardan tasarruf etmek için bu kelimeleri görmezden geldi. Arama motorları ilk günlerden beri büyük ölçüde gelişti ve durdurma kelimeleri bazen anlamlıdır, bu yüzden bu SEO amaçları için endişelenecek bir şey değildir.

Subdomain

Ana alan içinde bulunan ayrı bir bölüm. Örneğin: http://jobs.blograf.com/ , https://www.blograf.com/ ana etki alanında bulunan bir alt etki alanıdır.


T

Taxonomy

İçerik bulunabilirliğini en üst düzeye çıkarmak ve kullanıcıların yerinde istenen görevleri tamamlamasına yardımcı olmak için bir web sitesini organize etme ve kategorize etme.

Time on Page

Bir kullanıcının belirli bir web sayfasına bakarken ne kadar zaman harcadığına dair kesin olmayan bir tahmin. Yüksek çıkış oranlarına sahip sayfalar bu verileri büyük ölçüde çarpıtabilir.

Title Tag

Bir web sayfasının başlığı görevi gören bir HTML meta etiketi. Tipik olarak başlık etiketi, arama motorlarının arama listelerini görüntülerken kullandığı başlıktır, bu nedenle söz konusu sayfa için stratejik ve alakalı anahtar kelimeler içermelidir. Başlık etiketi de insanlara anlamlı gelecek ve en çok tıklamayı çekecek şekilde yazılmalıdır. Tipik olarak, başlık etiketleri 65 karakterden az olmalıdır.

Top-Level Domain (TLD)

Belirli bir web adresinin uzantısı. Bunlar şunları içerir:

 • .com
 • .org
 • .net
 • .info

Ayrıca, sektöre ve ülkeye özgü daha birçok seçenek vardır.

Ayrıca şu adla da bilinir: gTLD (Genel Üst Düzey Alan Adı); Alan Uzantısı..

Traffic

Web sitenizi ziyaret eden kişiler (ve bazen botlar).

Trust

Genel olarak bir alan adının geçmişi için geçerlidir (örneğin, uzman kaynaklara atıfta bulunup bulunmaması veya bunları içermesi, olumlu bir itibar oluşturması, Web Yöneticisi Yönergelerine uyması).

TrustRank

İyi “saygın kaynak sayfalarını” web spam’inden ayırmak için kullanılan bir bağlantı analizi tekniği.


U

User-Generated Content (UGC)

Kullanıcılar veya müşteriler tarafından oluşturulan her türlü içerik – videolar, blog gönderileri, yorumlar, incelemeler vb.

Universal Search

Arama motorları, aynı SERP’de görüntülemek için birden fazla özel veritabanından veri çektiğinde. Sonuçlar resimleri, videoları, haberleri, alışverişi ve diğer sonuç türlerini içerebilir.

Harmanlanmış Arama olarak da bilinir.

Unnatural Link

Google’ın şüpheli, aldatıcı veya yönlendirici olarak tanımladığı tüm bağlantılar. Doğal olmayan bir bağlantı, Google’ın web sitenizde manuel işlem yapmasına neden olabilir.

URL

Birörnek bir kaynak bulucu, web üzerinde bir kaynağa götüren belirli karakter dizisidir. URL terimi, genellikle bir web sayfasına erişmek için bir tarayıcıya girilen harf tabanlı web adresi (örneğin, www.blograf.com) için kısadır.

URL Parameter

Trafiğin nereden geldiğini izlemek için bir URL’ye eklenen değerler (yani, web sitenizi veya web sayfanızı keşfetmek için birisinin tıkladığı bağlantı). Aşağıda bir URL parametresi örneği (kalın) verilmiştir:

https://www.blograf.com/example-article-url/999999/? utm_source = geri-paylaş-trafiği & utm_medium = masaüstü-paylaş-düğmesi & utm_campaign = twitter

Sorgu Dizesi olarak da bilinir.

Usability

İnsanların web sitenizi kullanması ne kadar kolay. Site tasarımı, tarayıcı uyumluluğu, engellilik iyileştirmeleri ve diğer faktörlerin tümü, kullanılabilirliği artırmada ve sitenizi olabildiğince çok kişi için erişilebilir kılmada rol oynar.

User Agent

Web tarama yazılımı.

User Experience (UX)

Bir markayla, markanın çevrimiçi varlığıyla ve ürün / hizmetleriyle etkileşimde bulunduktan sonra kullanıcıların bıraktığı genel his.


V

Vertical Search

Odağın yalnızca belirli bir konu, içerik türü veya medyada olduğu özel bir arama türü. Örneğin, YouTube (video), Amazon (alışveriş), Kayak (seyahat), Yelp (işletme incelemeleri).

Virtual Assistant

Web aramaları yapmak gibi görevleri gerçekleştirmek için doğal dil işleme kullanan bir bot. Örneğin, Apple’ın Siri’si veya Microsoft’un Cortana’sı.

Visibility

Bir web sitesinin organik arama sonuçlarında kapladığı önem ve konum.

Voice Search

Kullanıcıların bir cihaza (genellikle bir akıllı telefon) konuşarak soru sormasına veya çevrimiçi arama yapmasına olanak tanıyan bir tür sesle etkinleştirilen teknoloji.


W

Webpage

World Wide Web’de bulunan ve web tarayıcıları tarafından görüntülenebilen bir belge.

Website

World Wide Web’de birlikte barındırılan web sayfaları koleksiyonu.

Website Navigation

Ziyaretçilerin o sitede gezinmesine yardımcı olmak için bir web sitesi web sayfalarını nasıl bağlar? Web sitesinde gezinme, aşağıdakiler dahil birkaç farklı biçimde gelir:

 • Ana Gezinme: Web sitenizin odaklandığı ana konular veya konular. Örneğin, SEJ’de Ana Navigasyonumuz SEO, Haberler, PPC, İçerik ve Sosyal’den oluşur.
 • İkincil Gezinme: Ana gezinmeyle ilgili konular. Örneğin, SEJ’de ikincil gezinme, web seminerlerine, podcast’lere, kılavuzlara, SEJ Zirvesi’ne ve diğer konulara bağlantılar içerir.
 • Alt Bilgide Gezinme: Tipik olarak bu, bir marka veya işletme hakkında önemli bilgi kaynakları içeren sayfalara bağlantılar içerir. Bu sayfalar genellikle sıralama açısından önemli değildir. Örneğin, SEJ’in altbilgi gezintisi Hakkımızda sayfamıza, gizlilik politikamıza ve çeşitli sosyal profillerimize bağlanır.
 • İlgili Bağlantılar: Bu alan genellikle sağ tarafta veya içeriğin altında görünür. “En Popüler”, “En Çok Okunan” veya “Şimdi Trend Olan” olarak adlandırılabilir.
 • İçerik Bağlantıları: Ana içeriğinizde görünen bağlantılar (örneğin, makaleler, açılış sayfaları).
 • Breadcrumb Navigasyon: Bu tür bir zamanlar olduğundan daha az popüler. Esasen, her web sayfası, ziyaretçilere sitenizde nerede olduklarını hızlı bir şekilde söylemelerine yardımcı olmak için bir “iz” gösterir. Örneğin: Ana Sayfa> SEO> Bağlantı Oluşturma> Web Sitesinde Gezinme Nedir?

Dahili Bağlantılar (veya Dahili Bağlantı), Site Mimarisi olarak da bilinir.

Webspam

Yalnızca arama motoru algoritmalarını ve / veya kullanıcıları aldatmak veya manipüle etmek için var olan yöntemler.

Black Hat SEO, Spam, Spamdexing, Search Spam olarak da bilinir

White Hat

Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerine uygun taktikler.

Word Count

İçeriğin kopyasında görünen toplam kelime sayısı. Çok az (veya zayıf) içerik, arama motorları için düşük kaliteli bir sinyal olabilir.

WordPress

Popüler bir bloglama ve içerik yönetim sistemi.


X

XML

Genişletilebilir Biçimlendirme Dili, arama motorlarının web sitesi verilerini anlamak için kullandığı bir biçimlendirme dilidir.

XML Sitemap

Bir web sitesindeki arama motorlarının bilmesi gereken tüm sayfaların listesi.


Y

Yahoo

Yahoo, Nisan 1994’te doğdu ve 90’larda inanılmaz derecede popüler bir arama motoru ve portaldı. Yahoo araması, en azından, Google adında bilinmeyen bir arama motorunun Yahoo’nun organik arama sonuçlarını güçlendirmeye başladığı Haziran 2000’e kadar, çoğunlukla insan gücüyle çalışıyordu. Bu anlaşma, Yahoo’nun kendi arama teknolojisini kullanmaya başladığı 2004 yılına kadar devam etti. 2010’dan beri Yahoo’nun organik arama sonuçları, Microsoft’un arama motoru Bing tarafından desteklenmektedir.

Yandex

Rusya’nın en popüler arama motoru Yandex, 23 Eylül 1997’de Arkady Volozh ve Ilya Segalovich tarafından kuruldu.