Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Haberler Seo Tarihi

Seo Tarihi

Arama motoru optimizasyonu (SEO) günümüzde büyük ölçüde Google’ın etrafında dönüyor. Ancak, şimdi SEO olarak bildiğimiz uygulama, aslında Larry Page ve Sergey Brin tarafından ortaklaşa kurulan dünyanın en popüler arama motorunun öncesine tarihleniyor.

SEO’nun ve her şeyin arama motoru pazarlamacılığının  1991 yılında yayınlanan ilk web sitesinin açılmasıyla veya belki de ilk web arama motorunun piyasaya sürülmesiyle başladığı iddia edilebilirse de, SEO’nun  hikayesi “resmi olarak” biraz sonra, 1997 civarında başlar.

“Digital Engagement” kitabının yazarı Bob Heyman’a göre , rock grubu Jefferson Starship’in yöneticisine, “arama motoru optimizasyonu” olarak büyüyeceğimiz yeni bir alanın doğmasına yardımcı olduğu için teşekkür edemeyiz.

Gördüğünüz gibi, resmi Jefferson Starship web sitesinin, 1. Sayfadaki 1. Konumdan ziyade, o sırada bazı arama motorlarının 4. Sayfasında yer almasından dolayı oldukça üzgündü.

Doğrusu, bu hikayenin daha revizyonist bir tarih mi yoksa yüzde 100 gerçek mi olduğunu asla bilemeyebiliriz, tüm işaretler kesinlikle 1997 civarında ortaya çıkan SEO terimine işaret ediyor.

Biraz daha araştırma yapın ve Multimedia Marketing Group’tan John Audette’in bu terimi 15 Şubat 1997 gibi erken bir tarihte kullandığını göreceksiniz .

1997’de arama motorlarında üst sıralarda yer almak hala oldukça yeni bir kavramdı. Aynı zamanda çok dizin odaklıydı. DMOZ orijinal Google sınıflandırmasını beslemeden önce, LookSmart, Zeal tarafından destekleniyordu, Go.com kendi diziniydi ve Yahoo Dizini, Yahoo Arama’da önemli bir oyuncuydu.

Mozilla Açık Dizin Projesi DMOZ’a aşina değilseniz (unutmayın, Mozilla bir şirketti ve Moz SEOMoz’dan çok önce bir markaydı), temelde web siteleri için bir Sarı Sayfaydı. Yahoo’nun başlangıçta üzerine kurulu olduğu şey, editörler tarafından onaylanan en iyi web sitelerini bulma yeteneği.

SEO yapmaya 1998 yılında, harika siteler kuran ancak az trafik alan müşterilerimize ihtiyaç duyduğum için başladım. Çok az şey biliyordum, bir yaşam tarzı olacaktı.

Sonra tekrar, World Wide Web o zamanlar çoğu insan için hala oldukça yeni bir kavramdı.

Bugün? Herkes arama motoru sonuç sayfalarına (SERP’ler) hükmetmek ister.

Arama Motoru Optimizasyonu ve Arama Motoru Pazarlamacılığı Karşılaştırması

Arama Motoru Optimizasyonu resmi adı haline gelmeden önce başka terimler de kullanılıyordu. Örneğin:

 • Arama motoru yerleşimi
 • Arama motoru konumlandırma
 • Arama motoru sıralaması
 • Arama motoru kaydı
 • Arama motoru sunumu
 • Web sitesi tanıtımı

Ancak başka bir terimden bahsetmeden hiçbir tartışma tamamlanmayacaktır: Arama Motoru Pazarlaması.

2001’de bir noktada, önde gelen bir endüstri yazarı , arama motoru optimizasyonunun halefi olarak arama motoru pazarlamasını önerdi .

Açıkçası, olmadı.

Kendinizi şimdi hazırlayın: Birçok yanlış iddia (örneğin, “SEO öldü”, “yeni SEO”) ve SEO’nun yeniden markalaşma girişimleri (“Arama Deneyimi Optimizasyonu”) göreceksiniz.

SEO bir terim olarak mükemmel olmasa da – sonuçta, arama motorlarını optimize etmiyoruz, web varlığımızı optimize ediyoruz – 20 yıldır sektörümüzün tercih ettiği terim olmaya devam ediyor ve muhtemelen öngörülebilir gelecekte olacak.

Arama Motoru Pazarlamasına gelince – hala kullanılıyor, ancak artık ücretli aramayla daha fazla ilişkilendiriliyor. İki terim bugün barış içinde bir arada yaşıyor.

Arama Motoru Geçmişinin Zaman Çizelgesi

Arama motorları bilgi bulma, araştırma yapma, ürün ve hizmetler için alışveriş yapma, kendimizi eğlendirme ve başkalarıyla bağlantı kurma şeklimizi değiştirdi.

Neredeyse her çevrimiçi hedefin arkasında – bir web sitesi, blog, sosyal ağ veya uygulama olsun – bir arama motorudur. Arama motorları, günlük yaşamın bağlayıcı gücü ve yönlendirici kılavuzu haline geldi.

Ama tüm bunlar nasıl başladı?

Dünyamızın çok önemli bir parçası haline gelen bu teknolojinin kökenlerini anlamak için arama motorları ve arama motoru optimizasyonu tarihinden önemli kilometre taşlarından oluşan bir zaman çizelgesi oluşturduk.

SEO’nun Doğuşu: “Vahşi Batı” Dönemi

1900’lerin son on yılında, arama motoru ortamı oldukça rekabetçiydi. AltaVista, Ask Jeeves, Excite, Infoseek, Lycos ve Yahoo gibi arama motorları seçiminiz vardı – hem insan destekli dizinler hem de tarayıcı tabanlı listeler.

Başlangıçta, her türlü SEO gerçekleştirmenin tek yolu sayfa içi etkinliklerden geçiyordu. Bu, içeriğin iyi ve alakalı olduğundan, yeterli metin bulunduğundan, HTML etiketlerinizin doğru olduğundan ve diğer faktörlerin yanı sıra dahili ve harici bağlantılarınız olduğundan emin olmayı içeriyordu.

Bu çağda iyi bir sıralama elde etmek istiyorsanız, işin püf noktası, anahtar kelimelerinizi web sayfalarınızda ve meta etiketlerinizde yeterince tekrar etmekti. Anahtar kelime kullanan bir sayfayı 100 kez geçmek mi istiyorsunuz? O zaman anahtar kelimeyi 200 kez kullanırsınız! Bugün bu uygulamaya spam gönderme diyoruz.

İşte bazı önemli noktalar:

 • 1994: Yahoo, Stanford Üniversitesi öğrencileri Jerry Wang ve David Filo tarafından bir kampüs fragmanında oluşturuldu. Yahoo aslında bir İnternet yer imi listesi ve ilginç sitelerden oluşan bir dizindi. Web yöneticileri, birisinin arama yaptığında Yahoo’nun bulması için sayfalarını indeksleme için Yahoo dizinine manuel olarak göndermek zorundaydı. AltaVista, Excite ve Lycos da piyasaya sürüldü.
 • 1996: Page ve Brin, iki Stanford Üniversitesi öğrencisi, siteleri gelen bağlantı alaka düzeyi ve popülerliğine göre sıralayan yeni bir arama motoru olan Backrub’u kurdu ve test etti. Backrub nihayetinde Google olacaktı. Inktomi tarafından desteklenen HotBot da piyasaya sürüldü.
 • 1997: Bir Web Yöneticisi Arama Motorları Kılavuzunun başarısını takiben, Danny Sullivan, arama endüstrisi hakkında haberler, web’de arama hakkında ipuçları ve web sitelerinin nasıl daha iyi sıralanacağına ilişkin bilgiler sağlamaya adanmış bir web sitesi olan Arama Motoru İzleme’yi başlattı.
 • 1998: Goto.com sponsorlu bağlantılar ve ücretli arama ile hizmete girdi. Reklamverenler, Inktomi tarafından desteklenen organik arama sonuçlarının üzerinde sıralanmak için Goto.com’da teklif verdi. Goto.com nihayetinde Yahoo tarafından satın alındı. DMOZ (Açık Dizin Projesi) , SEO uzmanlarının sayfalarını listelemek için en çok aranan yer haline geldi. MSN aramaya başlangıçta Inktomi tarafından desteklenen MSN Search ile girdi.
 • 1999: İlk kez arama pazarlamacılığı konferansı olan Arama Motoru Stratejileri (SES) gerçekleşti. Sullivan’ın bu olayla ilgili geçmişini buradan okuyabilirsiniz . (SES konferans serisi, 2016’da kapanana kadar çeşitli lakaplar ve ana şirketler altında çalışmaya devam etti.)
İlgili Gönderi  SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?
İlgili Gönderi  60+ Akıllara durgunluk veren Arama Motoru Optimizasyon İstatistikleri

Google Devrimi

2000 yılında Yahoo, arama tarihindeki en kötü stratejik hamleyi gerçekleştirdi ve Google ile ortaklık kurdu ve Google’ın Inktomi yerine organik sonuçlarını güçlendirmesine izin verdi. Önceden Google az bilinen bir arama motoruydu. Pek bilinmiyor! Sonuç: Her Yahoo arama sonucunda “Powered by Google” ifadesi yer aldı ve sonunda dünyadaki en büyük rakibini tanıttı ve Google bir ev ismi oldu.

Bu noktaya kadar, arama motorları siteleri ağırlıklı olarak sayfa içeriğine, alan adlarına, yukarıda belirtilen dizinlerde listelenme yeteneğine ve temel site yapısına (içerik haritası) göre sıraladı. Ancak Google’ın web tarayıcısı ve PageRank algoritması, bilgi alma konusunda devrim niteliğindeydi. Google hem sayfa içi hem de sayfa dışı faktörlere baktı – bir web sitesine işaret eden harici bağlantıların miktarı ve kalitesi (ayrıca kullanılan bağlantı metni).

Düşünürseniz, Google’ın algoritması esasen “insanlar sizin hakkınızda konuşuyorsa, önemli olmalısınız” hakkındaydı.

Bağlantılar, Google’ın genel sıralama algoritmasının yalnızca bir bileşeni olsa da, SEO uzmanları bağlantılara en önemli faktör olarak bağlı kaldılar ve tüm bir bağlantı kurma alt endüstrisi oluşturuldu. Önümüzdeki on yıl içinde, üst sıralarda yer alma umuduyla olabildiğince çok sayıda bağlantı elde etme yarışına dönüştü ve bağlantılar, Google’ın önümüzdeki yıllarda ele almak zorunda kalacağı yoğun şekilde kötüye kullanılan bir taktik haline geldi.

Ayrıca 2000 yılında, Google Araç Çubuğu , SEO uygulayıcılarının PageRank puanlarını (0-10 arasında bir sayı) görmelerine olanak tanıyan Internet Explorer’da kullanıma sunuldu. Bu, istenmeyen bağlantı değişimi talebi e-postaları çağını başlattı.

Dolayısıyla, PageRank ile Google, esasen bağlantısına bir para birimi ölçüsü getirdi. Etki alanı otoritesinin bugün kötüye kullanılması gibi.

Google’ın organik sonuçları, 2000’den itibaren AdWords reklamları şeklinde bazı şirketlere de ulaştı. Bu ücretli arama reklamları, Google’ın ödenmemiş sonuçlarının yukarısında, aşağısında ve sağında görünmeye başladı.

Bu arada, bir grup web yöneticisi 2000 yılında SEO ile ilgili her şey hakkında bilgi paylaşmaya başlamak için Londra’daki bir barda gayri resmi bir şekilde bir araya geldi. Bu gayri resmi toplantı, nihayetinde bugün hala devam eden büyük bir arama konferansı serisi olan Pubcon’a dönüştü.

Önümüzdeki aylarda ve yıllarda, SEO dünyası aylık bir Google Dance’a veya Google’ın endeksini güncellediği bir süreye alıştı ve bazen büyük sıralama dalgalanmalarına neden oldu.

Google’ın Brin’i bir zamanlar Google’ın web spam’ine inanmadığını söylese de, fikri muhtemelen 2003 yuvarlanınca değişmişti. SEO, Florida gibi güncellemeleri takip etmek için çok daha zor hale geldi çünkü anahtar kelimeleri x kez tekrar etmekten çok daha önemli hale geldi.

Google AdSense: SEO İçeriğinden Para Kazanmak

2003 yılında, Blogger.com’u aldıktan sonra Google, yayıncı sitelerinde içeriğe dayalı olarak hedeflenmiş Google AdWords reklamları sunan AdSense’i başlattı. AdSense ve Blogger.com karışımı, para kazandıran basit İnternet yayıncılığında bir artışa ve bir bloglama devrimine yol açar.

Google muhtemelen o sırada farkında olmasa da, yolda düzeltmek zorunda kalacakları sorunlar yaratıyorlardı. AdSense, spam benzeri taktiklere ve yalnızca iyi sıralanmak, tıklama almak ve para kazanmak için var olan zayıf / zayıf / çalınmış içerikle dolu AdSense sitelerine yol açtı.

Yerel SEO ve Kişiselleştirme

2004 yılı civarında, Google ve diğer en iyi arama motorları, coğrafi bir amacı olan sorgular için sonuçları iyileştirmeye başladı (örneğin, bir restoran, tesisatçı veya şehrinizdeki veya kasabanızdaki başka bir işletme veya hizmet sağlayıcı türü). 2006 yılına gelindiğinde Google , o sırada oldukça etkilendiğim bir Maps Plus Box’ı çıkardı .

Ayrıca, 2004 yılı civarında, Google ve arama motorları, arama sonuçlarını kişiselleştirmek için arama geçmişi ve ilgi alanları gibi son kullanıcı verilerini daha fazla kullanmaya başladı. Bu, gördüğünüz sonuçların, bir kafede aynı sorguyu ararken yanınızda oturan başka bir kişininkinden farklı olabileceği anlamına geliyordu.

Ayrıca 2005 yılında, spam ile mücadele aracı olarak nofollow etiketleri oluşturuldu. SEO uzmanları bu etiketi PageRank şekillendirmenin bir yolu olarak kullanmaya başladı .

Google ayrıca birkaç önemli güncellemeyi de yayınladı:

 • Jagger , etrafta dolaşan istenmeyen bağlantı değişimlerinin düzeyini azaltmaya yardımcı olduğu gibi, çıpa metninin bozulabilirliği nedeniyle bir faktör olarak öneminin azaldığını müjdeledi.
 • Big Daddy (RealGeeks’ten Jeff Manson tarafından icat edildi), Google’ın mimarisini, siteler arasındaki bağlantıların değerinin ve ilişkisinin daha iyi anlaşılmasına izin verecek şekilde geliştirdi.
İlgili Gönderi  İnsanlar Nasıl Arama Yapar: Kullanıcı Amacını Anlama
İlgili Gönderi  SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

YouTube, Google Analytics ve Web Yöneticisi Araçları

Ekim 2006’da Google, kullanıcı tarafından oluşturulan video paylaşım ağı YouTube’u 1,65 milyar dolara satın aldı ve sonuçta dünyada en çok kullanılan ikinci arama mülkü haline geldi.

Bugün YouTube’un bir milyardan fazla kullanıcısı var. Artan popülaritesi nedeniyle, video SEO, bulunmak isteyen markalar, işletmeler ve bireyler için çok önemli hale geldi.

Google ayrıca 2006’da inanılmaz derecede önemli iki ürünü piyasaya sürdü:

 • Google Analytics . Bu ücretsiz, web tabanlı araç lansman sırasında o kadar popülerdi ki, web yöneticileri kesinti ve bakım uyarılarıyla karşılaştı.
 • Google Web Yöneticisi Araçları . Artık Search Console olarak bilinen Google Web Yöneticisi Araçları, web yöneticilerinin tarama hatalarını görüntülemesine, sitenizde hangi aramaların gösterildiğini görmesine ve yeniden dahil edilmesini istemesine olanak tanır.

Ayrıca 2006 yılında XML site haritaları arama motorlarından evrensel destek aldı . XML site haritaları, web yöneticilerinin arama motorlarına, web sitelerindeki taranabilir her URL’yi görüntülemelerine olanak tanır. Bir XML site haritası yalnızca bir URL listesi değil, arama motorlarının daha akıllıca tarama yapmasına yardımcı olan bir dizi ek bilgi içerir.

Evrensel Arama

2007’den itibaren aramaların yeni ve heyecan verici şekillerde gelişmeye başladığını görmeye başladık. Tüm bu güncellemelerin amacı kullanıcı deneyimini iyileştirmekti.

Google’ın Evrensel Araması ile başlayalım . Bu noktaya kadar, arama sonuçları 10 mavi bağlantıdan oluşuyordu.

Ardından Google, geleneksel organik arama sonuçlarını haber, video ve görseller gibi diğer dikey sonuç türleriyle harmanlamaya başladı. Bu, Florida güncellemesinden bu yana Google arama ve SEO’daki en büyük değişiklikti.

Foseptik Çukurunu Temizlemek

2008’de Google CEO’su Eric Schmidt, İnternetin bir fosseptik haline geldiğini ve markaların çözüm olduğunu söyledi . “Markalar, fosseptikleri nasıl çözdüğünüzdür,” dedi.

Yorumundan altı aydan kısa bir süre sonra Vince adında bir Google güncellemesi geldi . Büyük markalar birden bire SERP’lerde çok daha iyi sıralarda yer almaya başladı.

Ancak Google’a göre , aslında markaları ödüllendirmek niyetinde değildi . Google, algoritmaya olan güvene daha fazla ağırlık vermek istedi (ve büyük markalar daha küçük ve daha az yerleşik markalara göre daha fazla güvene sahip olma eğilimindedir).

Bu güncellemeden kısa bir süre sonra Google, indeksleme hızını artırmak için Kafein adlı bir tane daha yayınladı . O zamanlar SEJ’in bildirdiği gibi, Caffeine “Google için daha hızlı ve daha doğru olması, daha iyi, daha alakalı sonuçlar sağlaması ve web’in daha büyük bölümlerini taraması beklenen yeni nesil bir arama mimarisiydi.”

Hızdan bahsetmişken, Google 2010’da site hızının bir sıralama faktörü olduğunu duyurdu.

Bing ve Arama İttifakı

2009’da Microsoft Live Search, Bing oldu. Ardından, Google’ın ABD arama pazarındaki yaklaşık yüzde 70’ine meydan okumak için Yahoo ve Microsoft, 10 yıllık bir arama anlaşmasında ortak olmak için güçlerini birleştirdi (yine de beş yıl sonra yeniden çalışıldı).

Search Alliance , Microsoft’un Bing’in Yahoo’nun organik ve ücretli arama sonuçlarını güçlendirdiğini gördü. Bing’i açık bir şekilde 2 Numaralı arama motoru yapsa da, nihayetinde Google’ın ABD’deki ve küresel olarak aramadaki muazzam kontrolünü kıramadılar.

Sosyal Medyanın Yükselişi

Bir başka fenomen 2000’lerin sonlarında ortaya çıktı – sosyal ağlar.

Google, büyük iddiasını YouTube’da yaptı ( Google+ ile tekrar deneyecek olsa da ). Ancak Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi diğer ağların tümü büyük oyuncular olarak ortaya çıktı (sonraki yıllarda daha fazlası gelecek ve gidecek).

Sosyal medyanın yükselişiyle birlikte, sosyal sinyallerin arama sıralamalarını etkileyebileceği yönünde spekülasyonlar geldi. Evet, sosyal medya SEO’ya yardımcı olabilir, ancak dolaylı olarak – tıpkı diğer pazarlama biçimlerinin web sitenize daha fazla trafik çekmesine ve marka farkındalığını ve yakınlığını artırmasına (bu da arama talebini oluşturur) yardımcı olabileceği gibi.

Sosyal paylaşımların etkisi (beğeniler, tweetler, + 1’ler vb.) Google tarafından yıllar boyunca sıralama faktörü olarak defalarca reddedilirken, çeşitli sıralama faktörü çalışmalarında güçlü bir korelasyona sahip olarak listelenmeye devam etti.

Google Hayvanat Bahçesi: Panda ve Penguen

2011 ve 2012’deki iki büyük algoritmik güncellemenin, Google bir kez daha arama sonuçlarını temizlemeye ve yüksek kaliteli siteleri ödüllendirmeye çalıştığı için bugüne kadar hissedilen SEO üzerinde büyük bir etkisi oldu.

2011’de Google, arama sonuçlarının ciddi bir incelemeyle karşı karşıya olduğunu gördü çünkü sözde “içerik çiftlikleri” (yüksek hacimde düşük kaliteli içerik üreten web siteleri) arama sonuçlarına hakim oldu. Google’ın SERP’leri, orijinal olmayan ve otomatik olarak oluşturulmuş içeriğe sahip web siteleriyle de dağınıktı ve hatta bazı durumlarda, kazıyıcı siteler içerik oluşturucuları geride bırakıyordu.

Sonuç olarak, bu siteler tonlarca reklam geliri elde ediyorlardı (Google’ın kendi kendine yaptığı AdSense sorunundan bahsettiğim zamanı hatırlıyor musunuz?). Bu siteler de Google’dan gelen organik trafikle yaşıyor ve ölüyordu.

Ancak, Google’ın Panda güncellemesi 2011’de kullanıma sunulduğunda, pek çok web sitesi bu trafiğin tümü olmasa da çoğunun bir gecede kaybolduğunu gördü. Google, nelerin yüksek kaliteli bir site olarak sayıldığına dair bazı bilgiler sağladı .

Düşük kaliteli (veya zayıf) içeriği ortadan kaldırmayı amaçlayan Panda, önümüzdeki yıllarda periyodik olarak güncellendi ve sonunda 2016’da Google’ın çekirdek algoritmasına entegre edildi .

İlgili Gönderi  SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi

Google, Panda’nın etkilerinden kurtulmaya devam eden web siteleri ile birlikte, sonuçlarından “agresif spam taktiklerini” ortadan kaldırmayı amaçlayan, merakla beklenen aşırı optimizasyon algoritmasını ortaya çıkardı. Sonunda Penguin olarak adlandırılan bu algoritma, bağlantı şemalarını (sıralamak istediğiniz anahtar kelimelerle eşleşen yüksek miktarda tam eşlemeli bağlantı metni içeren sıra dışı bağlantı modellerine sahip web siteleri) ve anahtar kelime doldurmayı hedefledi.

İlgili Gönderi  Dünyanın En Popüler 7 Arama Motorlarıyla Tanışın

Penguin, neredeyse Panda kadar sık ​​güncellenmedi ve bazı güncellemeler arasında bir yıldan fazla bir süre geçti. Ve Panda gibi, Penguin de 2016’da Google’ın gerçek zamanlı algoritmasının bir parçası oldu.

Google Bilgi Grafiği

Mayıs 2012’de Google Bilgi Grafiğini açıkladı . Bu, anahtar kelime dizelerini yorumlamaktan anlambilim ve amacı anlamaya doğru büyük bir kaymaydı.

Google Mühendislik Kıdemli Kıdemli Başkan Yardımcısı Amit Singhal, lansman sırasında bunu şu şekilde açıkladı :

“Bilgi Grafiği, Google’ın bildiği şeyleri, kişileri veya yerleri (önemli noktalar, ünlüler, şehirler, spor takımları, binalar, coğrafi özellikler, filmler, gök cisimleri, sanat eserleri ve daha fazlası) aramanıza ve alakalı bilgileri anında almanıza olanak tanır sorgunuza. Bu, web’in kolektif zekasından yararlanan ve dünyayı biraz daha insanların yaptığı gibi anlayan yeni nesil aramayı oluşturmaya yönelik kritik bir ilk adım. ”

Google, arama sonuçlarını bu bilgilerle geliştirdi. İnsanlar Bilgi Grafiğindeki milyarlarca varlık ve olgudan birini aradığında bilgi panelleri, kutuları ve atlı karıncalar görünebilir.

Google’ın yeni nesil aramasındaki bir sonraki adım, Eylül 2013’te, doğal dil sorgularını ve konuşmalı aramayı daha iyi ele almak için tasarlanmış yeni bir algoritma olan Hummingbird biçiminde geldi . Mobilin (ve sesli aramanın) yükselişiyle Google’ın, modern arama yapanların ihtiyaçlarını karşılamak için algoritmasının çalışma şeklini tamamen yeniden inşa etmesi gerekiyordu.

Hummingbird, 2001’den beri Google’ın çekirdek algoritmasındaki en büyük değişiklik olarak kabul ediliyordu. Açıkçası, Google, özellikle mobil kullanıcılara daha hızlı ve daha alakalı sonuçlar sunmak istiyordu.

Mobil Öncelikli

2005 civarında bir yerden başlayarak, sektörümüzde bir soru sorulmaya devam etti. Bu “Mobil Yıl” mı?

Görünüşe göre 2005’te değildi. Veya 2006’da. Ne 2007’de ne de 2008’de. Veya 2009’da. Google’ın kendisini mobil cihazlara öncelik veren bir şirkete dönüştürdüğü 2010’da bile değil.

Ardından 2011, 2012, 2013 ve 2014 geldi ve geçti. Mobil hakkında konuşuldu ve çok abartıldı çünkü bunca zamandır çılgınca büyüyordu. Daha fazla kullanıcı akıllı telefonları benimsedikçe, hareket halindeyken giderek daha fazla iş ve şey arıyorlar.

Son olarak, 2015 yılında , Google’da mobil aramaların ilk kez masaüstü aramayı geride bıraktığı Mobil Yılı yaşadık . Bu ham arama sayıları açısından doğru olsa da, arama amacının oldukça farklı olduğu ve mobil cihazlarda dönüşüm oranlarının çok daha düşük olduğu da doğrudur.

Bu aynı zamanda, com Score’un yalnızca mobil internet kullanıcılarının yalnızca masaüstü kullanıcıları geçtiğini bildirdiği yıl oldu .

Ayrıca 2015 yılında, Google’ın , kullanıcılara “ister mobil uyumlu web sayfalarında ister bir mobil uygulamada olsun, en alakalı ve zamanında sonuçları” vermek üzere tasarlanmış, çok beklenen bir mobil uyumlu algoritma güncellemesi başlattı .

Sayfaları hızlandırmak amacıyla Google, 2016 yılında Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP) da kullanıma sundu. AMP, içeriği anında yüklemek için tasarlanmıştır ve çoğunlukla haber medyası ve yayıncılar tarafından benimsenmiştir.

Ve gelecek çok daha fazla mobil cihaz var. Sıradaki: Mobil öncelikli bir dizin 2018’de bir ara yolda.

Makine Öğrenimi, Yapay Zeka ve Akıllı Arama

Daha önce, başlangıçta bilgi alma üzerine kurulu olan Google’ın, mobil cihazlara öncelik veren bir şirket haline geldiğinden bahsetmiştim. Google CEO’su Sundar Pichai, Google’ı ilk yapay zeka şirketi ilan ettiği için bu 2017’de değişti.

Günümüzde Google arama, kullanıcılara bir bağlantı listesi vermek yerine bilgi vermek ve yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle Google, arama, Gmail, AdWords, Google Asistan ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm ürünlerine yapay zekayı yerleştirdi.

Arama açısından, AI’nın Google RankBrain ile etkisini çoktan görmeye başladık . Ekim 2015’te duyurulan RankBrain, başlangıçta Google’ın daha önce hiç görmediği aramaların yüzde 15’ini kullanıcının girdiği kelimelere veya kelime öbeklerine göre yorumlamaya çalışmak için kullanıldı.

O zamandan beri, Google her aramada çalışmak için RankBrain’i genişletti. RankBrain sıralamayı etkilerken, geleneksel anlamda bir sıralama faktörü değildir, burada x , y ve z yapmak için daha iyi sıralamalarla ödüllendirilirsiniz .

Ve akıllı arama dünyasında yakında çok daha fazlası var .

Sesli aramalar artıyor. Görsel arama inanılmaz derecede iyi hale geldi. Kullanıcılar (ve markalar) sohbet robotlarını giderek daha fazla benimsiyor ve kişisel asistanlar kullanıyor (örneğin, Apple’ın Siri’si, Amazon’un Alexa’sı ve Microsoft’un Cortana’sı).

SEO için heyecan verici zamanlar önümüzde.

Sonuç

Arama motorları ve SEO 1990’lardan bu yana uzun bir yol kat etti. Ve bu yazıda bu yöntemlerden sadece birkaçına değindik.

SEO’nun tarihi heyecan verici dönüşlerle doludur – yeni arama motorlarının doğuşu, eski arama motorlarının ölümü, yeni SERP özellikleri, yeni algoritmalar ve sürekli güncellemeler, ayrıca harika SEO yayınlarının, konferansların, araçların ve uzmanların ortaya çıkışı .

Arama motorları ve SEO yıllar içinde büyük ölçüde gelişirken, bir şey doğrudur: Arama motorları olduğu sürece SEO hayati önemde kalacaktır. Ve biz daha yeni başladık!